Zalety transportu drogowego

Transportem drogowym określamy tę gałąź transportu, w której pasażerowie oraz towary przewożone są z użyciem dróg lądowych. Usługi te świadczone są przez przewoźników drogowych, którzy mają odpowiednie uprawnienia oraz pojazdy samochodowe. Drogi lądowe są obecnie najczęściej wykorzystywane w transporcie i umożliwiają na przewożenie różnego rodzaju ładunków. Jakie są największe zalety transportu drogowego?

Transport dostępny dla każdego

Z dróg lądowych może korzystać każdy. Poruszamy się po nich samochodami osobowymi, motocyklami, skuterami. Pozwalają nam na szybkie i łatwe dotarcie z domu do miejsca pracy, na uczelnię, na zakupy. Samochód to niezwykłe ułatwienie przemieszczania się zarówno dla osób, które mieszkają w dużych metropoliach, jak i poza nimi. Nie musimy dostosowywać się do rozkładu jazdy, jak w przypadku komunikacji miejskiej i możemy dotrzeć wszędzie tam, gdzie tylko dobiega droga. Transport drogowy to także duże ułatwienie dla firm, które dostarczają swoje towary zarówno do hurtowych, jak i drobnych dystrybutorów. Trudno wyobrazić sobie na przykład producenta mebli, który rozwozi swoje towary do sklepów koleją. Transport drogowy pozwala na wcześniejsze rozplanowanie trasy i kolejnych punktów docelowych. Nie musimy też posiadać własnej floty, ponieważ na rynku europejskim funkcjonuje wielu profesjonalnych przewoźników, którzy świadczą swoje usługi. Korzystając z usług takiej firmy, nie musimy obawiać się także o uprawnienia do kierowania pojazdami o większych gabarytach. Solidna firma zatrudnia tylko solidnych kierowców – mówi nam przedstawiciel operatora logistycznego LOGIUS, firmy, która działa w obszarze transportu lądowego, morskiego i lotniczego.

Logistyka to podstawa

Nowoczesny transport drogowy i usługi logistyczne pozwalają na zaplanowanie trasy przewozu w taki sposób, by była ona w pełni ekonomiczna. Dzięki nowoczesnym mapom, systemom nawigacji i logistyki możemy ustalić precyzyjnie, jakimi trasami będzie poruszał się nasz przewoźnik oraz w jakich punktach zatrzyma się po drodze. Systemy nawigacyjne i rozbudowane systemy komunikacji umożliwiają także kontrolę nad kierowcą. Możemy sprawdzić, w jakim miejscu pojazd transportowy znajduje się w danym czasie, ile trwał postój, ile zajęło rozładowanie towaru w miejscu docelowym. Możemy sprawdzić również, ile czasu zajął przeładunek – na przykład z samochodu na statek, którym towar powędruje w dalszą trasę.

śr. ocena 7 / głosów 4