Zalety przewodów miedzianych

Układy centralnego smarowania znacznie ułatwiają utrzymanie maszyn i urządzeń przemysłowych. Do podstawowych elementów budujących tego typu systemy należy zaliczyć przewody, które dostarczają smar do węzłów tarcia. Prawidłowo dobrane do danej aplikacji zapewniają wydajną i długotrwałą pracę całego systemu. W zależności od wymagań układu stosuje się przewody z różnych materiałów.

Przewody ciśnieniowe w układach smarowania

Bez względu na typ układu centralnego smarowania, jego centralnym elementem jest pompa, która wymusza przepływ substancji smarnej (najczęściej oleju) ze zbiornika w kierunku węzłów tarcia. Ponieważ w układzie mamy do czynienia z wymuszonym przepływem, przewody transportują smar pod ciśnieniem, na które muszą być odporne. Zatem w systemach centralnego smarowania wykorzystuje się przewody ciśnieniowe: elastyczne oraz sztywne.

Świetnym przykładem współpracy sztywnych i elastycznych przewodów ciśnieniowych jest układ hamulcowy. Sztywne wężyki z miękkiego metalu, najczęściej z miedzi, przekazują olej od pompy do elastycznych przewodów gumowych i elementów wykonawczych. Budowa i materiał, z których wykonane są przewody, muszą zapewniać im wysoką wytrzymałość w całym zakresie ciśnień układu. Elastyczne przewody produkowane są z gumy lub z tworzyw sztucznych i niekiedy wzmacniane metalowym oplotem. Stosowania oplotów nie wymagają elastyczne tekelany, czyli wężyki z poliamidu.

Ciśnieniowe przewody miedziane

Wśród niewątpliwych zalet przewodów miedzianych należy wymienić bardzo małe wartości oporu przepływu. Rurki wykazują też świetną wytrzymałość na korozję, co wynika ze zjawiska utleniania miedzi. Ponieważ miedź jest materiałem niepalnym i odpornym na wysokie temperatury, tymi właściwościami mogą pochwalić się wszystkie wykonywane z niej elementy. W ofercie przedsiębiorstwa Gacol dostępne są rurki miedziane w pięciu wersjach wymiarowych, o średnicy wewnętrznej w zakresie 3-10 mm. Jednak pytany o wskazówki odnośnie wyboru przewodów ciśnieniowych ekspert ze wspomnianej firmy zwraca uwagę na inną niż sam materiał kwestię:

Przy wyborze przewodów ciśnieniowych do układu smarowania zawsze trzeba podpierać się dokładnymi obliczeniami. Grubość ścianek, a co za tym idzie również wytrzymałość na rozrywanie, musi zapewniać bezpieczeństwo przewodu przy maksymalnych ciśnieniach smaru w danej aplikacji; średnicę wewnętrzną dobieramy na podstawie obliczeń oporów przepływu. Kwestia materiału, z którego wykonano przewód jest drugorzędna względem jego parametrów pracy.

śr. ocena 0 / głosów 0