Zalety nowych wózków widłowych

Wózki widłowe to specjalne pojazdy przygotowane do pracy z ciężkimi ładunkami. Są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Niektóre modele, dzięki zastosowaniu w nich nowoczesnych technologii, zapewniają udźwig nawet do 5 ton. Dawniej przeważnie wyposażane były w silniki spalinowe. Obecnie świadomość ekologii i oszczędności skłania producentów do stosowania rozwiązań elektrycznych. Jakie są zalety nowych wózków widłowych?

Elektryczne wózki widłowe – czym są?

Elektryczne wózki widłowe wykorzystuje się do załadunku i przewozu towarów głównie w halach produkcyjnych i transportowych. Są dostępne w wariantach 3 i 4-kołowych z fabrycznie montowaną przeciwwagą. Konstrukcja napędu elektrycznego wymaga zastosowania akumulatorów o odpowiedniej, wliczonej w ciężar przeciwwagi, masie.

Wśród nowych typów wózków i podnośników widłowych staje się zauważalny trend optymalizacji ich pracy. Dobrej jakości baterie pozwalają nawet na 36 godzin działania urządzenia na jednym naładowaniu – zauważa ekspert z przedsiębiorstwa IPZ.

Nowe wózki widłowe – zalety

Długi czas pracy nowych wózków widłowych to tylko jedna z ich licznych zalet. Wśród nich można także wymienić:

  • możliwość pracy w zamkniętych pomieszczeniach – zastosowany napęd elektryczny nie wydziela spalin, które mogłyby być szkodliwe dla pracowników,
  • praktycznie bezgłośną pracę,
  • umożliwienie stałej kontroli poziomu naładowania baterii, co pozwala oszacować odpowiednio cykl pracy,
  • łatwość w obsłudze,
  • niewielkie rozmiary – pozwalają one na pracę w wąskich pomieszczeniach,
  • niewielkie koszty eksploatacji,
  • ekologiczność.

Nowe wózki widłowe mają wbudowane oprogramowanie, które pozwala z łatwością wybierać różne tryby pracy i prędkości. Nie trzeba kontrolować tych parametrów manualnie. Niektóre modele są przystosowane do pracy z ładunkami o łącznej wadze wynoszącej nawet ponad 8,5 tony. Zastosowanie wielu systemów bezpieczeństwa (kontrola prędkości, awaryjne hamowanie) ułatwia pracę w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie lub inne pojazdy mechaniczne.

Nowe wózki widłowe elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych pojazdów z zamontowanym silnikiem spalinowym. Są tańsze w eksploatacji, bardziej przyjazne środowisku i umożliwiają pracę wewnątrz budynków, jak i na świeżym powietrzu. Jedyną rzeczą, która zdaje się przemawiać na ich niekorzyść, jest, póki co, cena. Pomimo to, zdecydowanie warto zapoznać się z bliższą specyfikacją konkretnych wózków elektrycznych, bo być może tak wygląda przyszłość produkcyjna.

śr. ocena 5 / głosów 5