Zalety cynowania

Cynowanie jest procesem, dzięki któremu wiele używanych przez nas przedmiotów zyskuje właściwości, jakich nie miałoby bez dodatku tego metalu. Cynowanie ma bardzo wiele zastosowań. Dlatego jest tak powszechne i jakie są jego zalety? Jakie branże korzystają z tego procesu najczęściej? Oto najważniejsze informacje o cynowaniu, jego zastosowaniach i mocnych stronach.

Co to jest cynowanie

Cynowanie polega na pokrywaniu powierzchni wykonanych z metalu warstwą cyny. Celem tego jest zabezpieczenie bardziej wrażliwych metali. Jest wiele metod cynowania. Może się ono odbywać poprzez natrysk, osadzanie elektrolityczne, kąpiel w stopionej cynie.

Cynowaniu poddajemy takie metale i ich stopy, jak: miedź, mosiądz, stal, żeliwo. Dzięki różnorodności metod cynowaniu można poddawać wszelkie wyroby z tych materiałów: od drobnych ozdób poprzez puszki na żywność aż po wielkie elementy maszyn przemysłowych.

Zalety cynowania

Cynowanie ma wiele zalet. Jak już zostało wspomniane, jest to bardzo wszechstronna metoda zabezpieczania przedmiotów metalowych. Ponieważ jest kilka sposobów na pokrycie wyrobu warstwą cyny, nie ma ograniczeń co do wielkości cynowanego obiektu. Cynowanie wyrobów z metalu zabezpiecza je przed korozją (stąd np. cynowanie karoserii), ale też podnosi ich trwałość oraz odporność. Ma to szczególne znaczenie w przypadku drogich i stale eksploatowanych elementów maszyn przemysłowych. Ocynowana część może służyć wiele lat bez śladów korozji czy istotnego zużycia.

Ogromną zaletą cynowania, która zadecydowała o popularności tego sposobu zabezpieczania metali, jest jego przyjazność dla otoczenia. Podczas cynowania nie wydzielają się szkodliwe substancje, a ocynowany przedmiot może mieć styczność z żywnością. Dlatego wszelkie maszyny oraz opakowania metalowe stosowane w przemyśle spożywczym są pokryte warstwą cyny. Nasze noże, garnki i sztućce najpewniej zostały zabezpieczone cienką warstewką metalu, który sprawia, że służą nam długie lata.

Cynowaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy. Najczęściej z ich usług korzystają przedsiębiorstwa z branż: energetycznej, elektronicznej, przemysł motoryzacyjny, telekomunikacyjny i inne. Jedną z firm oferujących cynowanie galwaniczne jest www.elbit.krakow.pl.

śr. ocena 6.7 / głosów 3