basen

Zalety basenów ogrodowych stelażowych

Jeszcze do niedawna baseny ogrodowe kojarzyły się z luksusem, na który stać było tylko nielicznych. Te czasy mamy już za sobą – obecnie coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w basen, który w okresie letnim staje się główną atrakcją w ogrodzie. Na rynku istnieje kilka rozwiązań z tej kategorii – jednym z nich są baseny stelażowe. Czym się one charakteryzują i dlaczego warto je wybrać do naszego ogrodu?

Czym jest basen stelażowy?

Basen stelażowy to rodzaj zbiornika wodnego, którego konstrukcja opiera się o specjalny, wykonany z metalu stelaż.

– Zadaniem stelażu jest zapewniania stabilizacji ścianom basenu oraz nadawanie całej konstrukcji odpowiedniego kształtu – wyjaśnia przedstawiciel hurtowni zabawek Jokomisiada, posiadającej w swojej ofercie również tego typu baseny ogrodowe – Dzięki takiemu rozwiązaniu baseny stelażowe są znacznie trwalsze od basenów dmuchanych bądź rozporowych, mogą również posiadać większe rozmiary.

Prostota montażu

Jedną z najważniejszych zalet basenów stelażowych jest fakt, że można je z łatwością złożyć i ustawić w ogrodzie samemu. Nie potrzeba do tego żadnych ekip budowlanych, ani projektów zagospodarowania ogrodu – wystarczy trochę czasu i umiejętności technicznych. Przed przystąpieniem do pracy należy jedynie dokładnie wysprzątać powierzchnię, na której ma stanąć basen, a także wyrównać ją. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ zalegające na ziemi śmieci mogą uszkadzać dno basenu, a także poranić nasze stopy po stanięciu na dnie. Ustawianie basenu na nierównościach może z kolei doprowadzić do nierównomiernego napełniania się basenu i w konsekwencji nadmiernego obciążania konstrukcji w tylko niektórych punktach – to już dużo poważniejszy problem, prowadzący do szybszego zużywania się stelażu.

Wielkość

Baseny stelażowe różnią się od innych basenów, które możemy samodzielnie ustawić w ogrodzie pod względem wielkości – największe modele mogą mieć blisko 10 metrów długości. Basen stelażowy to idealnie rozwiązanie, jeśli potrzebujemy odpowiednio dużego zbiornika do pływania, bądź planujemy urządzać w swoim basenie imprezy z dużą ilością uczestników.

Niska cena

Kupno basenu stelażowego wiąże się z dużo mniejszym wydatkiem, niż suma kosztów wybudowania basenu ogrodowego wmurowanego w grunt. Dlatego może sobie na ten wydatek pozwolić każdy. Warto jednak pamiętać, że cena basenu w dużej mierze zależy od jego wielkości. Rekreacyjne baseny stelażowe dla rodziny z małymi dziećmi kupimy już za 200 złotych – jeśli myślimy o kupnie basenu, który posłuży nam do pływania lub zabawy dla kilku-kilkunastu osób, musimy liczyć się z wydatkiem ponad 4000 złotych.

śr. ocena 5 / głosów 1