weze techniczne

Z jakich materiałów wykonuje się węże techniczne?

Węże techniczne znajdują zastosowanie w wielu branżach, m.in. w przemyśle przemysłowym, spożywczym czy farmaceutycznym. Aby dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Zobaczmy, jakie z nich nadają się do produkcji wężów technicznych.

Węże poliuretanowe

Węże służące do przesyłu różnych materiałów ścierających, mediów ciekłych i gazowych oraz granulatów, które mogą mieć zastosowanie również w strefach zagrożonych wybuchem, wykonywane są z elektrycznie przewodzącego poliuretanu poliestrowego. Dzięki temu mają doskonałą wytrzymałość chemiczną, są odporne na rozpuszczalniki, oleje, a także na rozciąganie, pękanie i ścieranie. Tego samego materiału używa się do produkcji węży, które wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i drzewnym. Są one dodatkowo odporne na mikroorganizmy i hydrolizę oraz na załamania. Posiadają mały promień zagięcia, są gazoszczelne, trudno zapalne i gładkie wewnątrz.

Węże z PVC, silikonu i metalu

Do produkcji węży technicznych używa się również polichlorku winylu (PVC), który charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na rozpuszczalniki, dzięki czemu nadaje się do przesyłu cieczy, gazów oraz pyłów. Wykorzystywany jest również m.in. w samolotach, pociągach, łodziach i statkach przy usuwaniu nieczystości z toalety oraz podczas czyszczenia szamb i kanalizacji. W wentylacji czystych pomieszczeń zastosowanie znajduje wąż z silikonu, który służy do przesyłu gorących i zimnych gazów. Za jego pomocą można również poprowadzić media w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym.

Do przesyłu materiału stałych najlepiej nadają się węże metalowe, które są ekstremalnie żaroodporne i trudno zapalne. Są odporne na ługi, kwasy i ścieranie.

Dzięki tym właściwościom mogą być wykorzystane w przemyśle ceramicznym, hutniczym czy szklarskim – wymienia właściciel hurtowni Agro-Hurt, która posiada szeroki asortyment pasów napędowych, węży technicznych, płyt i przewodów gumowych i silikonowych oraz innych produktów technicznych.

śr. ocena 5 / głosów 4