podkolanowki

Z jakich materiałów powinny być wytwarzane skarpetki i podkolanówki?

Współczesna technologia oferuje niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o rodzaj i splot włókien wykorzystywanych w produkcji skarpetek i podkolanówek. Biorąc pod uwagę nasze potrzeby i oczekiwania w zakresie ceny, wyglądu, przeznaczenia czy właściwości termoregulujących, na pewno znajdziemy na rynku coś, co będzie nam odpowiadać. Które materiały jednak wybrać, by ochronne i estetyczne funkcje noszonych przez nas skarpetek i podkolanówek były pełnione najlepiej?

Naturalne włókna roślinne

Sporą popularnością wciąż cieszą się skarpetki wykonane z bawełny. Są miękkie, ale wytrzymałe: nie ulegają kurczeniu, nawet podczas prania w wysokich temperaturach, utrzymują też swój kolor. Kolejna zaleta to niewysoka cena takich skarpetek, wadą może być jednak wysoka chłonność bawełny. Skarpetki z niej zrobione długo schną i nie są polecane osobom intensywnie uprawiającym sport.

Lepsze będą dla nich skarpetki wykonane z wiskozy bambusowej. Jest to materiał przewiewny i wytrzymały, a także znacznie lepiej odprowadzający wilgoć – na przykład pot. Dodatkową zaletą takich skarpetek jest ich biodegradowalność, a także właściwości antybakteryjne. Te mogą zostać dodatkowo wzmocnione dzięki powstrzymującym przykre zapachy jonom srebra, dodawanym niekiedy do włókien.

Włókna naturalne pochodzenia zwierzęcego

Kolejny materiał wykorzystywany w produkcji skarpet to wełna – lekka, wytrzymała, o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Zasadniczo jest elastyczna, ale pranie w niewłaściwej temperaturze może sprawić, że skarpetki z niej wykonane się skurczą. Inny minus to możliwość wywoływania alergii, jak również uczucia drapania na skórze. Rozwiązaniem w tym przypadku może być wełna merino, jest ona jednak stosunkowo droga.

Podobnie jak jedwab, z którego skarpetki i podkolanówki charakteryzują się bardzo wysokim komfortem noszenia. Są miękkie, przewiewne, świetnie odprowadzają wilgoć i zaskakująco dobrze zatrzymują ciepło. Delikatny połysk włókien jedwabnych sprawia, że idealnie nadają się do eleganckich stylizacji.

Włókna syntetyczne

Tutaj sprawdzą się również materiały syntetyczne. Są nawet bardziej wytrzymałe od jedwabiu, natomiast zdecydowanie tańsze. Szybko schną i charakteryzują się wysoką elastycznością, ale niektóre, jak np. poliester, mogą się elektryzować i niekoniecznie ogrzeją nas w chłodniejsze dni. Chyba że skarpetki wykonano z akrylu, który stara się imitować wełnę lub bawełnę. Podobnie jak one, chłonie wilgoć i stosunkowo długo schnie.

Lycra i elastan to dodatki do innych włókien, podnoszące komfort noszenia gotowego wyrobu. Te inne włókna to np. poliamid czy nylon – szybkoschnące, wytrzymałe, gładkie i elastyczne. Jednym z najpopularniejszych połączeń, stosowanym chociażby przez firmę Consay, jest około 90 proc. poliamidu i 10 proc. elastanu. Taka mieszanka zapewnia elegancki wygląd, wygodę i wytrzymałość na rozciąganie. Sprawdzi się zarówno w codziennych, biurowych, jak również wieczorowych stylizacjach.

śr. ocena 5 / głosów 2