brykiet

Z jakich elementów składają się linie do produkcji brykietu?

Odpady pochodzenia leśnego, czyli wszelkiego rodzaju odpady drzewne, takie jak trociny czy wióry, mogą zostać przerobione na brykiet, który idealnie sprawdza się jako alternatywny wobec węgla materiał opałowy. Brykiet wytwarzany jest w prasach mechanicznych bądź hydraulicznych, a dzięki nowoczesnym technologiom można dziś przetwarzać na biopaliwo praktycznie każdy rodzaj biomasy.

Produkcja brykietu – wykorzystywane urządzenia

Brykiet wytwarza się za pomocą specjalnie zaprojektowanych do tego celu linii produkcyjnych. W trakcie pierwszego etapu pracy linii, mokre trociny za pomocą ładowarki dostarczane są na podajnik listwowy ze zgarniaczem i płynną regulacją szybkości przesuwu – wyjaśnia ekspert z firmy Comerc z siedzibą w stolicy Wielkopolski.

Kolejnym urządzeniem mającym znaczący wpływ na proces produkcji brykietu jest separator grubszych frakcji, gdzie od surowca oddzielane są większe kawałki drewna bądź kamienie. Przesiane trociny trafiają do magazynu mokrego surowca, skąd również za pomocą przenośnika listwowego, którego zadaniem jest automatyczne wydzielanie właściwej ilości materiału, trafiają do suszarni bębnowej. Kiedy zakończy się suszenie surowca, trafia on do komory rozprężnej suszarni. Suche trociny oddziela się od pary wodnej oraz czynnika suszącego, a następnie przenośnik ślimakowy odbiera je z komory. W kolejnych krokach materiał z separatora pneumatycznego oraz separatora magnetycznego, w których oddzielane są od surowca niewielkie zanieczyszczenia, przekazywany jest do młyna bijakowego, służącego do rozdrabniania trocin na odpowiednią frakcję. Następnie trociny trafiają do magazynu suchego surowca, stamtąd do zbiornika buforowego, a w dalszej kolejności do kluczowego urządzenia – brykieciarki, gdzie zbijane są w brykiet. Po zbrykietowaniu uformowany już materiał jest schładzany i utwardzany, a w łamaczu cięty na odpowiedniej wielkości kawałki. Tak przygotowany produkt jest pakowany ręcznie przez pracowników fabryki lub automatycznie przy pomocy nowoczesnych robotów pakujących. Każde z opisanych powyżej urządzeń odgrywa ważną rolę w procesie produkcyjnym i usunięcie go z ciągu technologicznego w znaczącym stopniu zdestabilizowałoby pracę linii bądź ją całkowicie uniemożliwiło.

Zalety brykietu

Brykiet drzewny podobnie jak inne biopaliwa pochodzące z odpadów przemysłu drzewnego z roku na rok staje się bardziej popularny, nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Tego typu paliwa ekologiczne stanowią bowiem alternatywę dla nadal wszechobecnego na rynku paliw węgla. Zwiększające się obecnie wykorzystanie brykietu w ciepłownictwie wynika z wysokiej wartości opałowej tego produktu, łatwości jego przechowywania oraz zdecydowanie mniejszej ilości popiołu powstającego w wyniku jego spalania. Brykiet drzewny jako produkt ekologiczny jest pozbawiony szkodliwych substancji, a do tego charakteryzuje się, w przeciwieństwie do węgla, niską emisją dwutlenku siarki. W związku z powyższym popiół będący produktem ubocznym spalania brykietu można z powodzeniem wykorzystać jako nawóz w rolnictwie lub na mniejszą skalę, w przydomowych ogródkach. Brykiet wyróżnią się wieloma atutami, o których warto przekonać się osobiście.

śr. ocena 5 / głosów 4