Wzory opakowań z tektury

Tektura to najgrubszy materiał papierniczy wytwarzany poprzez sklejenie kilku warstw papieru, który otrzymujemy ze ścieru drzewnego i makulatury, uszlachetnianych czasem specjalnymi wypełniaczami chemicznymi zwiększającymi wytrzymałość gotowych wyrobów na obciążenia i wilgoć. Jakkolwiek tektura ma dosyć uniwersalne zastosowania, to najczęściej jest używana do produkcji opakowań.

Rodzaje tektury

Mamy wiele rodzajów tektury służących różnym celom.  Główne jej rodzaje to tektura lita i tektura falista. Z tej ostatniej oraz z grubego papieru wytwarzane są liczne rodzaje tektur wielowarstwowych. Parametry wytrzymałościowe tego materiału są uzależnione nie tylko od liczby warstw, ale także od wielkości fali tektury falistej, która nadaje ostatecznemu wyrobowi dużą sztywność. Tektury wielowarstwowe dzielimy na dwuwarstwowe, trzywarstwowe i pięciowarstwowe. Z kolei te są dzielone na jeszcze więcej typów uzależnionych od wysokości i szerokości fali w tekturze falistej. Możemy się spotkać również z tekturami foliowanymi, a wszystkie razem występują w kolorach naturalnych, czasem jednostronnie białych. Tak duży wybór tego materiału na rynku pozwala na produkowanie wszelkiego typu opakowań.

Wzory opakowań tekturowych

Istniej międzynarodowy katalog opakowań FEFCO w którym przedstawione są różne typy opakowań. Opakowania  jednak produkuje się na zamówienie pod konkretne oczekiwania klientów – mówi nam przedstawiciel firmy Cross-Pack z Radomska. Tak więc to wszelkie pudła, pudełka i pudełeczka muszą zostać dopasowane do towaru, dla którego mają być opakowaniem. Mimo to nie można takich opakowań produkować w sposób dowolny. Zarówno rodzaj tektury, jak i sposób wykonania opakowania musi być tak dobrany, aby  wytrzymało ono wszelkie obciążenia związane z przechowywaniem czy też z transportowaniem towaru, dla którego jest przeznaczone.  Wiemy, że buty zapakujemy w pudełka wykonane z tektury litej, natomiast ciężkie meble ochronimy grubą wielowarstwową tekturą, o dużej wytrzymałości. Nie zapominajmy przy tym wszystkim, że tekturę możemy stosować także do wielu innych celów, chociażby w celach osłonowych na budowach, przy robotach malarskich.

śr. ocena 5 / głosów 4