Wymogi wobec kierowców busów na trasach międzynarodowych

Chcąc zostać kierowcą busa kursującego na trasach międzynarodowych, należy spełnić szereg wymagań, stawianych zarówno przez prawo, jak i przez firmy przewozowe poszukujące pracowników. Warto też się upewnić, że dysponujemy dodatkowymi atutami, które zwiększą naszą atrakcyjność i konkurencyjność na rynku pracy w charakterze kierowcy busa. Oczywiście wiele zależy od charakteru zleceń i rodzaju pojazdu, niektóre warunki pozostają jednak niezmienne.

W przypadku najmniejszych busów, które są w stanie przewieźć nie więcej niż dziewięć osób, licząc z kierowcą, wystarczy posiadać standardowe prawo jazdy kategorii B. Aby uzyskać ten dokument, trzeba pomyślnie przejść badania lekarskie oraz psychotechniczne, jednak jeśli egzamin zdawaliśmy już pewien czas temu, pracodawca może wymagać ich aktualizacji. W większości ogłoszeń pojawia się również wymóg przedstawienia świadectwa o niekaralności. Ono z kolei nie powinno być wystawione dawniej niż trzy miesiące przed ubieganiem się o pracę kierowcy.

Dodatkowe atuty

Jeśli znamy przynajmniej podstawy języków obcych obowiązujących w krajach, do których mamy jeździć, z pewnością będzie to as w rękawie podczas ubiegania się o pracę kierowcy na trasach międzynarodowych. Oczekiwania w tym zakresie najczęściej dotyczą języka angielskiego i niemieckiego. W czasie rozmów z potencjalnym pracodawcą warto też pochwalić się takimi umiejętnościami jak czytanie map papierowych (nawet w dobie elektronicznej nawigacji) czy choćby obsługa radia CB. Gdy dysponujemy wcześniejszym doświadczeniem, możemy też poprosić firmę, dla której pracowaliśmy, o wystawienie referencji, w których podkreślone zostaną np. dbałość o pojazd i dokumentację transportową, rzetelne wykonywanie poleceń służbowych itp.

Prawo jazdy

Jeśli mamy prowadzić większy pojazd, niezbędne jest prawo jazdy kategorii D lub D1. W tym drugim przypadku po zdaniu odpowiedniego egzaminu (podejść do niego można, ukończywszy 21 lat) zyskuje się uprawnienia do kierowania autobusem, którego długość nie przekracza 8 m i na którego wchodzi do 17 osób, łącznie z kierowcą. – Te ograniczenia nie obowiązują w przypadku kategorii D, gdzie wymagane jest jednak wcześniejsze posiadanie prawa jady kat. B oraz ukończenie 24. roku życia – mówi przedstawiciel firmy przewozowej Interbus.

Kwalifikacja zawodowa

Innym ważnym dokumentem jest tzw. kwalifikacja wstępna, którą uzyskać można po ukończeniu stosownego kursu z zakresu przewozu osób. Kurs ten obejmuje część teoretyczną i praktyczną, ta ostatnia dzieli się z kolei na poruszanie się w ruchu drogowym oraz jazdę po płycie poślizgowej. Szkolenie wieńczy egzamin państwowy. Po jego zdaniu otrzymuje się świadectwo kwalifikacji zawodowej, w pełni upoważniające do wykonywania zawodu kierowcy.

śr. ocena 8.3 / głosów 3