Wymiana zbiornika LPG. Kiedy jest konieczna?

Instalacje LPG to rozwiązanie cieszące się wśród polskich kierowców bardzo dużą popularnością – korzystając z niej możemy znacząco obniżyć koszty eksploatacji samochodu. Jednym z najważniejszych elementów instalacji jest zbiornik gazu, pełniący tę samą funkcję co bak na benzynę. Wymienić można kilka sytuacji, kiedy konieczna będzie jego wymiana na nowy egzemplarz. Jakie to sytuacje?

Kończący się okres homologacji

Zgodnie z polskimi przepisami zbiornik gazu w samochodowej instalacji LPG może być użytkowany przez 10 lat. Po tym czasie kończy się jego homologacja, czyli pozwolenie na użytkowanie. Kiedy do tego dojdzie mamy dwie możliwości: przedłużyć homologację lub zakupić nowy zbiornik i zamontować go w samochodzie. Co jest bardziej opłacalne? Jeśli spojrzymy jedynie na aspekt finansowy, to przedłużenie homologacji jest zdecydowanie mniej kosztowne – jej uzyskanie wiąże się z wydatkiem około 250 złotych, podczas gdy zakup nowego zbiornika to już wydatek około 400 złotych. Do tego należy doliczyć koszt nowego wielozaworu, który również powinien być wymieniony oraz koszt montażu. Z drugiej strony warto pamiętać o innych niedogodnościach. Po pierwsze: nie każdy punkt specjalizujący się w montażu instalacji gazowych jest w stanie przedłużyć nam homologację. Po drugie: uzyskanie homologacji trwa nawet kilka dni. Dla kierowców, którzy korzystają z auta na co dzień jak z narzędzia pracy to kolejne utrudnienie. Montaż nowego zbiornika można przeprowadzić od ręki, nie musimy czekać na wykonanie badań i od razu możemy wrócić na drogę. Należy pamiętać, że homologację może uzyskać jedynie zbiornik, który jest w pełni sprawny i prawidłowo oznakowany. Jeśli nie przejdzie on badań (m.in. badania wytrzymałości na ciśnienie), jeśli jego homologacja została już wcześniej przedłużona lub jeśli oznaczenia na tablicy znamionowej są nieczytelne (bądź w ogóle nie ma tablicy znamionowej), nie uzyskamy przedłużenia homologacji. W takiej sytuacji czeka nas wymiana zbiornika na nowy. Wysokie jakości usługi z zakresu montażu i wymiany instalacji LPG znajdziemy w ofercie firmy Auto Gaz Śląsk.

Kiedy sprowadzamy auto z zagranicy

Jeśli kupiliśmy auto z instalacją LPG za granicą i chcemy zarejestrować je w Polsce, konieczne będzie uzyskanie homologacji na zbiornik zgodny z polskimi przepisami. Jeśli zbiornik nie spełnia polskich wymogów, trzeba go będzie wymienić.

Kiedy samochód brał udział w wypadku

Kolejna sytuacja, kiedy może zaistnieć konieczność wymiany zbiornika gazu jest poważny wypadek samochodu. Choć zbiorniki gazu są bardzo wytrzymałe, przy dużych obciążeniach mogą ulec uszkodzeniu, które obniżą bezpieczeństwo ich użytkowania.

śr. ocena 5 / głosów 5