wykorzystanie sprężarek i kompresorów powietrza w przemyśle

Wykorzystanie sprężarek i kompresorów powietrza w przemyśle

Każda firma dąży do zwiększenia wydajności i niższych kosztów operacyjnych. Założenie odpowiedniego systemu sprężonego powietrza może sprawić, że koszty te zmaleją. Jako środek wygenerowany na miejscu, podaż i popyt sprężonego powietrza musi być starannie analizowana w celu optymalnego użycia go w obiekcie. Kluczowe znaczenie ma tutaj także zamontowanie właściwego kompresora powietrza. Sprężone powietrze jako bezpieczniejsza […]

Każda firma dąży do zwiększenia wydajności i niższych kosztów operacyjnych. Założenie odpowiedniego systemu sprężonego powietrza może sprawić, że koszty te zmaleją. Jako środek wygenerowany na miejscu, podaż i popyt sprężonego powietrza musi być starannie analizowana w celu optymalnego użycia go w obiekcie. Kluczowe znaczenie ma tutaj także zamontowanie właściwego kompresora powietrza.

Sprężone powietrze jako bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla środowiska alternatywa dla innych źródeł energii, jest co raz powszechniej używana w różnych branżach przemysłowych. Dzięki szerokiej gamie konstrukcji ślimakowych posuwowych i obrotowych kompresory powietrza można spotkać np. w branży rolniczej i motoryzacyjnej i oczywiście produkcyjnej. Mimo, że wszystkie sprężarki spełniają tę samą funkcję – zwiększając ciśnienie i zmniejszając objętość gazu, na przykład powietrza – każdy model kompresora powinien zostać wybrany z myślą o szczególnych potrzebach, aby zapewnić rozwiązania dopasowane do wymagań danego przedsiębiorstwa. Przykładowo dla rolników szczególnie ważne jest by sprężarka była na tyle niezawodna by przetrwała wiele lat, a przy tym minimalizowała zużycie energii. Najlepszym sposobem korzystania z lekkich zastosowań przemysłowych związanych z potrzebami rolnictwa są więc ekonomiczne i długotrwałe sprężarki tłokowe. W branży samochodowej poszukuje się zaś kompresora powietrza o odpowiedniej mocy.

Sprężarki można klasyfikować według dostarczonego ciśnienia:

– Sprężarki niskiego ciśnienia (LPAC), które mają ciśnienie rozładowania 150 psi lub mniej

– Sprężarki średniego ciśnienia, które mają ciśnienie wylotowe od 151 psi do 1000 psi

– Wysokociśnieniowe sprężarki powietrza (HPAC), które mają ciśnienie wylotowe powyżej 1000 psi

Innym kryterium są wzory i zasady działania, wyróżnia się tu:

Sprężarki śrubowe

– Sprężarki turbinowe

Trzeba także pamiętać iż, ze względu na ogrzewanie powstałe w czasie procesu sprężania, sprężarki powietrza wymagają użycia metody redukcji ciepła. Ogólnie rzecz biorąc, zwykle używa się metody chłodzenia powietrzem lub wodą, chociaż niektóre sprężarki typu (np. typu rotacyjnego) mogą być chłodzone olejem. Innym kosztem związanym z wykorzystywaniem kompresorów powietrza jest ich odpowiednia konserwacja. Aby zapewnić, że wszystkie typy sprężarek pracują skutecznie bez wycieków, konieczne jest przeprowadzenie rutynowych czynności konserwacyjnych, takich jak monitorowanie i wymiana armatury sprężarek. Sugeruje się, aby właściciele sprężarek wykonywali codzienne inspekcje swoich urządzeń.

śr. ocena 0 / głosów 0