Wykorzystanie elastomerów PCV w kaletnictwie

Elastomery – warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ są one bardzo popularnym tworzywem sztucznym, które dzięki swoim właściwościom zastępuje niektóre materiały, szczególnie w branży ociepleniowej. Jednak nie tylko w niej elastomery znajdują swoje zastosowanie – mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w kaletnictwie.

Charakterystyka elastomerów

Jeden z podziałów tworzyw sztucznych – ze względu na właściwości fizykochemiczne – wyróżnia dwa ich rodzaje: plastomery i elastomery. Pierwsza grupa pod wpływem naprężeń wykazuje bardzo małe odkształcenie, odwrotnie niż elastomery, które można swobodnie rozciągać i ściskać. Zmieniają wtedy swój kształt, ale wracają do swojego pierwotnego po ustąpieniu nacisku, co wynika z ich specyficznej budowy chemicznej. Elastomery utwardzają się po zmieszaniu już w ciągu kilku sekund.

Zastosowanie elastomerów

Elastomery znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Mogą np. zastąpić tradycyjne izolacje lub ochrony – stanowią barierę zabezpieczającą zarówno przed utratą ciepła, jak i urazami mechanicznymi oraz działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Elastomery mają również zastosowanie w przemyśle samochodowym, chemicznym oraz tekstylnym. Doskonale sprawdzają się tam, gdzie wymaga się dużej higieny oraz trwałości podłoża – od razu po nałożeniu warstwy z elastomerów można swobodnie chodzić, a nawet jeździć pojazdami po danej powierzchni.

Elastomery w kaletnictwie

Elastomery wykorzystuje się także w kaletnictwie, czyli branży, która produkuje drobną galanterię skórzaną – paski, torebki, plecaki. Służą one do wyrobu stopek pod torby i plecaki, a także wszywek prowadzących oraz zakrywających do prowadzenia lub mocowania taśmy kaletniczej – wymienia właściciel firmy DKAL Sidorownin Sp. J., która zajmuje się wytwarzaniem dodatków kaletniczych m.in. do toreb i plecaków z tworzyw sztucznych.

Tworzywo sztuczne, jakim są elastomery nadają się do wyrobu tego typu produktów ze względu na wspomniane już wcześniej właściwości – dużą sprężystość i elastyczność, które niwelują ryzyko pęknięć gotowej już powłoki.

śr. ocena 4.3 / głosów 3