Wygoda i bezpieczeństwo – solarne lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu

W okresie wiosenno-letnim, kiedy na zewnątrz jest już ciepło, dużo czasu spędzamy w naszych przydomowych ogródkach, również po zmroku. W celu zapewnienia sobie większego bezpieczeństwa oraz wygodnego przemieszczania się po ogródku w ciemności, warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie

Czym są lampy solarne?

Lampami solarnymi nazywamy urządzenia oświetleniowe, które nie potrzebują podłączenia do sieci energetycznej, bowiem źródłem ich zasilania jest promieniowanie słoneczne. Wyposażone są one w niewielkie baterie słoneczne, które po wystawieniu na światło słońca wytwarzają i magazynują energię – wieczorem zostaje ona wykorzystana do zasilenia lampy. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zminimalizować koszty oświetlenia ogrodu zaledwie do kosztów zakupu opraw oraz corocznej wymiany akumulatorów np. AA

Rodzaje lamp zewnętrznych

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów lamp ogrodowych, zasilanych energią słoneczną:

  • Lampy stojące – zazwyczaj w formie słupków oraz wysokich lamp parkowych, to najbardziej funkcjonalne ze wszystkich rodzajów lamp. Pojedyncze modele różnią się między sobą między innymi wielkością oraz sposobem montażu – słupki wystarczy umieścić w ziemi, podczas gdy większe wymagają montażu na ciężkich podstawach, gdyż inaczej mogą się przewracać. Można je ustawić praktycznie wszędzie, doskonale spiszą się w oświetlaniu ścieżek.
  • Kinkiety – czyli lampy przeznaczone do montażu na ścianach budynków. Mają z tego powodu dość ograniczony zasięg, zwykle wykorzystywane są w oświetlaniu najbliższych okolic budynków, np. ścieżki prowadzącej do drzwi głównych czy podjazdu do garażu. To właśnie one najczęściej wyposażane są w czujniki ruchu, których zalety znajdziemy poniżej.
  • Reflektory – ich wielką zaletą jest możliwość sterowania strumieniem światła. Dzięki temu możemy wykorzystać lampę nie tylko do oświetlenia okolicy, ale również do wyeksponowania konkretnych obiektów. Modele wyposażone w wodoszczelne obudowy można zamontować w oczkach wodnych.

Zastosowanie czujników ruchów

Funkcji czujnika ruchu nietrudno się domyślić – jest to urządzenie wykrywające ruch w obszarze, który monitoruje. Najczęściej stosowane są czujniki działające w oparciu o wykrywanie zmian w paśmie podczerwieni.

Jeśli w obszar działania czujnika wejdzie człowiek, które temperatura jest wyższa, niż temperatura otoczenia, czujnik wykryję tę zmianę i prześle do lampy sygnał, który ją uruchomi – wyjaśnia przedstawiciel firmy Aurora GardenRozwiązanie to pozwala ograniczyć stratę energii, a także zużywanie się samego urządzenia.

Podobnym rozwiązaniem są czujniki zmierzchowe, które uruchamiają lampy solarne kiedy naturalne oświetlenie spadnie poniżej pewnego poziomu. Dzięki niemu nie musimy pamiętać o własnoręcznym uruchomieniu lamp ogrodowych.

śr. ocena 5 / głosów 3