Jak wybrać ciągnik dostosowany do indywidualnych potrzeb

Obecność maszyn rolniczych przyczynia się do ułatwienia oraz przyspieszenia pracy gospodarstwa rolnego. W dzisiejszych czasach chyba żaden rolnik nie wyobraża sobie pracy bez użycia odpowiedniego sprzętu. Wybór dobrego ciągnika rolniczego nie należy jednak do najłatwiejszych, tym bardziej, że w sprzedaży dostępnych jest ich wiele rodzajów. Na co zwracać uwagę przed zakupem traktora?

Ciągnik rolniczy nowy czy z drugiej ręki?

Urządzenia rolnicze nie należą niestety do najtańszych. Decydując się na zakup nowego traktora należy liczyć się więc z dużym wydatkiem, na który nie każde gospodarstwo może sobie pozwolić. Z tego właśnie powodu wielu rolników poważnie rozważa kupno ciągnika używanego. Przemawia za tym przede wszystkim jego znacznie niższa cena. Warto zwrócić uwagę na to, że dziś można kupować sprzęt używany, który jest sprawdzony i z pewnego źródła – takie ciągniki oferuje przykładowo firma Agromix.

Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na zakup nowego pojazdu i jedynym wyjściem jest jego odkupienie od innego użytkownika, dokładnie zapoznajmy się z historią maszyny, upewnijmy się, że została zakupiona legalnie oraz jakie naprawy były w niej dokonywane w przeszłości. Warto jest także zlecić przegląd techniczny w warsztacie, który pozwoli nam na poznanie dokładnego stanu urządzenia jeszcze przed jego zakupem. Wspomniana firma oferuje też części zamienne i serwis urządzeń – dlatego nawet w przypadku maszyn o dużym przebiegu możemy liczyć na pomoc i nie musimy się niczego obawiać.

Moc traktora a wielkość gospodarstwa i rodzaj gleby

Bez względu na to, czy kupujemy nowy czy też używany traktor, nie powinniśmy zapominać o jego dostosowaniu do naszych wymagań. Ciągnik rolniczy powinien być bowiem dobrze dopasowany do warunków pracy w naszym gospodarstwie. W zależności od tego, jakiej wielkości jest gospodarstwo, rodzaju gleby, a także pozostałych sprzętów rolniczych, jakie już posiadamy, wybór traktora może być bowiem zróżnicowany. Moc traktora powinna być odpowiednio dopasowana do rozmiarów terenu, na którym będzie on pracował oraz rodzaju i gatunku ziemi. Im większą powierzchnią terenu dysponujemy, tym moc ciągnika powinna być większa, tak aby jego praca była najbardziej wydajna. Także w przypadku, kiedy traktor będzie musiał pracować na twardszej ziemi, konieczna będzie większa moc jego silnika. Jeśli natomiast posiadamy niewielkie gospodarstwo rolne, najlepiej będzie zdecydować się na niewielką i zwrotną maszynę, która bez problemu upora się z pracą, a dodatkowo zapewni odpowiednią mobilność i sprawną obsługę.

śr. ocena 5 / głosów 4