Współczesna gorączka złota, czyli największe źródła wydobycia

Złoto jest najbardziej wartościowym kruszcem na Ziemi. Od zarania dziejów jest też najbardziej poszukiwanym i cenionym przez ludzi metalem szlachetnym. Wykorzystuje się go m.in do wytwarzania biżuterii, dekoracyjnych sztućców, naczyń oraz wybijania monet.

Opisywane w powieściach i westernach przygody żądnych bogactwa poszukiwaczy złota należą do przeszłości, która już raczej nie wróci, niemniej złoto wciąż rozpala wyobraźnię i jest materiałem niezwykle pożądanym – mówi ekspert z firmy  POWIERNIK S.A.

Obecnie złoto wydobywa się w wielu kopalniach na całym świecie, a złoto inwestycyjne przechowywane jest w bankach wszystkich krajów w charakterze rezerwy na wypadek wojny.

Złoto z Chin

Największym producentem złota są obecnie Chiny. Każdego roku wydobywa się tutaj aż 430 ton tego drogocennego kruszcu! Za szczególnie płodne pod względem uznaje się 5 prowincji: Henan i Shandong, leżące w niewielkiej odległości od Pekinu oraz położone nieco bardziej na południu kraju Yunan, Jiangxi i Fujian.

Australijskie złoto

Drugą pod względem wydobycia złota potęgą na świecie jest Australia, jednak jej wynik w porównaniu z Chinami jest bardzo skromny. W Australii wydobywa się około 265 ton złota rocznie. Największe złoża, a zarazem największe wydobycie odnotowuje się na zachodzie kontynentu.

Rosyjskie złoto

Trzecią pod względem wydobycia złota potęgą na świecie jest Rosja. W 2014 roku wyprodukowano tu 245 ton tego kruszcu. Choć jest to wynik bardzo dobry, mocarstwo pamięta lepsze czasy. W Związku Radzieckim w roku 1961 wydobyto aż 342 tony złota!

Wydobycie złota w USA

Stany Zjednoczone nie ustępują Rosji zbyt bardzo. Roczne wydobycie szacuje się na 211 ton, a więc zaledwie 34 ton mniej. Za szczególnie złote stany uchodzą Alaska, Newada, Kolorado, Kalifornia i Południowa Dakota.

Co ciekawe, oprócz trzeciego pod względem wielkości wydobycia złota, Stany mogą pochwalić się największą wartością rezerw tego kruszcu na całym świecie. Dla porównania, podczas gdy USA posiada ponad 8 tysięcy ton złota w rezerwie (złoto stanowi 75% rezerw finansowych kraju), Polska może pochwalić się zapasem niecałych 103 ton, co daje jedynie 5% całej rezerwy.

śr. ocena 5 / głosów 12