elektroodpady

Wpływ elektroodpadów na środowisko

Każdy z nas, nawet po uśrednieniu, codziennie wyrzuca sporą ilość śmieci. Jeśli tę ilość pomnożymy przez liczbę mieszkańców naszego bloku, a potem całego osiedla to okazuje się, że są to niebotyczne ilości – dlatego część z nich poddawana jest recyklingowi, a część idzie na wysypisko. Są jednak śmieci, których nie da się tak prosto zutylizować, a jednak trzeba to zrobić – to elektrośmieci.

Śmieci mniej i bardziej szkodliwe

Niektóre odpady nie są wcale szkodliwe dla środowiska – są to odpady żywnościowe i biologiczne, które błyskawicznie się rozłożą, a jeśli będziemy je kompostować – to jeszcze użyźnią nam ziemię. Dalej są grupy odpadów, które się rozłożą, ale nie dadzą już takich korzyści, a proces ich rozkładu będzie dłuższy – będzie trwał od kilku, kilkunastu lat do kilkudziesięciu. Takie odpady to np. ubrania, wyroby gumowe, styropian czy niektóre stopy metali. Jest też grupa śmieci, która rozkłada się najdłużej – to plastik, niektóre stopy metali, wiele materiałów sztucznych – np. siatki zakupowe. Są to naprawdę duże ilości czasu, przy których 150 lat rozkładania się puszki po napojach to przysłowiowe małe piwo – pieluchy czy siatki zakupowe potrafią rozkładać się nawet 500-600 lat. Najdłużej rozkłada się szkło – jego rozkład trwa ponad milion lat; jednak aby się to dokonało, muszą zajść procesy geologiczne podobne do tych, przy których w ciągu ostatnich kilku lat głęboko pod ziemią wytworzył się węgiel. Pomyślmy teraz, ile widzimy w sklepach szklanych butelek i ile zajmują one miejsca?

Elektrośmieci

Osobną „ekstraklasą” śmieci są elektrośmieci. Z grubsza rzecz ujmując, są to wszystkie zużyte urządzenia, które pobierają prąd, np.:

  • sprzęt RTV i AGD
  • telefony
  • komputery
  • świetlówki i żarówki
  • sprzęt audio
  • narzędzia elektryczne lub elektroniczne
  • Wszystkie inne urządzenia, które do działania potrzebują prądu

W 2005 roku wprowadzono nawet ustawę o elektrośmieciach, która nakłada na firmy sankcję w sytuacji samowolnego ich wyrzucania. Według ustawy, na terenie Polski w obrocie mogą być jedynie towary elektroniczne, których dystrybutorzy mają numer rejestrowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i które wpłaciły opłatę na obowiązkowy recykling tych towarów. Przeciętny Kowalski styka się z tym w sytuacji, gdy obok ceny produktu dopisana jest kwota podatku KGO, czyli kosztów gospodarowania odpadami.

Jak postępować z elektrośmieciami?

Wszystkie te działania mają miejsce z bardzo prostego powodu – elektrośmieci nie są tylko kolejnymi odpadami, które zajmują miejsce na wysypiskach. Po pierwsze – zawierają one substancje i składniki, które po uwolnieniu nie szkodzą, a wręcz zatruwają środowisko; najlepszym przykładem są kwasy zawarte z baterii lub gaz ze świetlówek. Po drugie – 90% elementów z urządzeń nadaje się do powtórnego użycia, a te, które się nie nadadzą – można łatwo przetopić i wykorzystać jako surowiec do budowy nowych urządzeń. Utylizacja elektrośmieci jest dość skomplikowaną czynnością, dlatego zajmują się nią jedynie wyspecjalizowane firmy – takie jak np. firma Ago Recykling.

śr. ocena 5 / głosów 4