Wózki widłowe nowe i używane. Analiza porównawcza

Wózek widłowy to niezbędny elementy wyposażenia każdego magazynu, punktu przeładunkowego, a także wielu zakładów produkcyjnych oraz sklepów wielkopowierzchniowych. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów mechanicznych, na rynku znajdziemy produkty z pierwszego obiegu, jak i używane. Wybór jednego z nich może być trudną decyzją, bowiem obie opcje posiadają swoje duże plusy, jak i istotne minusy. Porównajmy je.

Wózki z pierwszej ręki

Jeśli planujemy zakupić wózek widłowy pochodzący prosto od producenta, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem – pojazdy te są znacznie droższe od swoich używanych odpowiedników. W zależności od swego rodzaju, szczegółowych parametrów technicznych oraz marki maszyny te mogą kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co otrzymujemy w zamian?

Kupno urządzenia fabrycznie nowego to przede wszystkim gwarancja, że nabyty produkt jest w pełni sprawny – mówi przedstawiciel firmy TM ServiceKażdy taki pojazd sprzedawany jest wraz z kilkuletnią gwarancją, na mocy której możemy ubiegać się o bezpłatne usunięcie wszelkich ewentualnych usterek, wynikających z nieprawidłowości podczas procesu produkcji. Druga istotna zaleta wózków nowych to stojąca za nimi technologia. Producenci tych pojazdów dokładają starań, by wciąż ulepszać swoje produkty, poprawiają ich wydajność, jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto ubezpieczenie takiego sprzętu jest zazwyczaj tańsze, ponieważ są to urządzenia mniej awaryjne.

Jednak kupno nowego wózka widłowego ma również pewne wady. Poza tym, że wiąże się to z większym wydatkiem, powinniśmy również wiedzieć, że wartość takiej maszyny spada od razu po tym, jak ją nabyliśmy. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli sprzedać wózek, które nie spełnia naszych oczekiwań, musimy liczyć się, że nie odzyskamy w ten sposób większości wydanych pieniędzy.

A może z drugiego obiegu?

W Polsce bardzo popularne jest kupowanie pojazdów pochodzących z rynku wtórnego, nie inaczej jest w przypadku wózków widłowych. Spowodowane jest to przede wszystkim niższymi kosztami – używany wózek widłowy możemy nabyć po cenie nawet 50% niższej, w porównaniu do pierwotnej kwoty. Nie oznacza to, że takie pojazdy znacząco odbiegają pod względem jakości od maszyn nowych. Wręcz przeciwnie – na rynku wtórnym znaleźć możemy bardzo atrakcyjne oferty, których przedmiotem są wysokiej jakości i w pełni sprawne pojazdy, które z jakiegoś względu po prostu nie odpowiadały poprzedniemu właścicielowi. Warto poszukać takich okazji. Z drugiej strony kupując sprzęt kilkuletni powinniśmy mieć świadomość, że prawdopodobnie na większość jego podzespołów producent nie udziela już gwarancji. A zatem wszelkie koszty napraw będziemy pokrywać z własnej kieszeni. Ponadto należy pamiętać o bardzo uważnym wybieraniu spośród ofert – tylko sprawdzeni sprzedawcy, tacy jak TM Service zapewniają rzetelny przegląd sprzedawanych pojazdów. Dzięki temu możemy być pewni, że wózek, który kupimy nie będzie na starcie posiadał żadnych usterek.

śr. ocena 5 / głosów 5