Właściwości i zastosowanie szczeliw plecionych

Szczeliwa plecione to bardzo szeroka grupa produktów, znajdujących zastosowanie głównie w uszczelnianiu armatur przemysłowych. Z czego są one wykonanie i jakie są ich charakterystyczne cechy? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Podział szczeliw

Dostępnego na rynku szczeliwa plecione podzielić możemy na dwie główne kategorie, a więc szczeliwa do zastosowań dynamicznych oraz szczeliwa do zastosowań statycznych. Należące do tych grup produkty charakteryzują się odmiennymi właściwościami i dzięki temu przeznaczone są do stosowania w innych warunkach.

Szczeliwa do zastosowań dynamicznych

Szczeliwa tego rodzaju wytwarzane są ze specjalne dobranych kompozycji przędz oraz impregnatów, dzięki czemu mogą być śmiało wykorzystywane w praktycznie każdej gałęzi przemysłu – przede wszystkim w branży chemicznej, gospodarce komunalnej oraz energetyce.

Ich zalety do przede wszystkim wysoka trwałość, duża uniwersalność, łatwy montaż, a także stosunkowo niska cena – wylicza przedstawiciel firmy Uszczelki Polskie, specjalizującej się w produkcji materiałów uszczelniających.

Szczeliwa do zastosowań dynamicznych są najczęściej stosowaną i zarazem najstarszą formą uszczelniania w pompach oraz armaturach. Ich typowe zastosowanie obejmuje również miksery, młyny oraz wały mieszadeł. Oczywistym warunkiem uzyskania optymalnego, trwałego uszczelnienia jest również odpowiednie dobór uszczelki do warunków pracy uszczelnianej instalacji oraz odpowiedni, profesjonalny montaż.

Szczeliwa do zastosowań statycznych

Tego rodzaju uszczelnienia stosowane są przede wszystkim do uszczelniania elementów maszyn oraz urządzeń, a także różnego rodzaju zamknięć. Bardzo dobrze spisują się w aplikacjach, w których podstawowym kryterium doboru szczeliwa są panujące w instalacji ciśnienie oraz temperatura. Wytwarza są między innymi z:

  • Włókien naturalnych takich jak bawełna
  • Włókien syntetycznych czystych i modyfikowanych takich jak aramid, poliakrylonitryl, teflon
  • Włókien grafitowych
  • Włókien węglowych
  • Włókien ceramicznych

Głównym odbiorca uszczelnień tej kategorii są przedsiębiorstwa przemysłowe z branży chemicznej oraz maszynowej.

Jak wybrać szczeliwo?

W obu grupach szczeliw znajdziemy bardzo wiele różnego rodzaju produktów, przeznaczonych do pracy w innych warunkach. Przed dokonaniem wyboru jednego z nich powinniśmy upewnić się, że jest on odpowiedni do danej aplikacji – przede wszystkim sprawdzamy zakres temperatur, ciśnienia oraz odporność na różnego rodzaju substancje chemiczne.

śr. ocena 5 / głosów 4