pompa-hydrauliczna

Właściwości i zastosowanie zębatych pomp hydraulicznych

Zębate pompy hydrauliczne to jeden z najbardziej popularnych rodzajów pomp, które występują na rynku. Szacuje się, że stanowią 75% wszystkich rodzajów pomp. Pompy hydrauliczne są częścią każdego układu hydraulicznego, a ich zadaniem jest dostarczanie do silnika hydraulicznego cieczy pod ciśnieniem. Zasilają w ten sposób wiele maszyn wykorzystywanych w przemyśle, również pojazdy specjalistyczne. Jakie są właściwości i co można powiedzieć o zastosowaniu zębatych pomp hydraulicznych?

Właściwości zębatych pomp hydraulicznych

Zębate pompy hydrauliczne charakteryzują się prostą budową, która zapewnia długotrwałe, ekonomiczne, jak również niezawodne działanie. Standardowo mogą pracować przy ciśnieniu do 240 bar, ale jeśli zleci się wykonanie pompy w obudowie żeliwnej, wówczas jej wytrzymałość sięga do pracy przy wartości 320 bar. Normalnym materiałem stosowanym do budowy pomp jest aluminium, koła zębate natomiast wykonywane są ze stali.

Wyróżnia się dwa rodzaje zębatych pomp hydraulicznych:

  • pompy zębate o zazębieniu zewnętrznym –  złożone z dwóch kół zębatych o jednakowej wielkości. Ich osadzenie w korpusie musi być bardzo ciasne. Ruch obrotowy kół zębatych pozwala zbierać ciecz nagromadzoną w komorze ssawnej, a następnie transportować ją do komory tłocznej,
  • pompy zębate o zazębieniu wewnętrznym – ich działanie jest podobne, ale koła zębate są ulokowane wewnątrz korpusu.

Zastosowanie zębatych pomp hydraulicznych

Zębate pompy hydrauliczne służą tłoczeniu oleju hydraulicznego lub innych cieczy niekorozyjnych o lepkości podobnej do lepkości tego oleju. Przy tłoczeniu innych cieczy mogą łatwiej ulegać uszkodzeniom, dlatego należy sprawdzać ich działanie, w celu uniknięcia poważniejszych awarii.

Zębate pompy hydrauliczne sprawdzają się nawet w najcięższych warunkach. Mogą sprostać wielu wyzwaniom hydrauliki siłowej, ponieważ są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Wybierajmy pompy zębate pochodzące z renomowanych firm, aby mieć pewność ich wytrzymałości. Co zrobić, jeśli nie wiemy, jaki rodzaj pompy wybrać? Na to pytanie odpowie nasz ekspert z firmy Megahydral:

W wyborze odpowiedniej pompy powinni pomóc pracownicy sklepu, zajmującego się dystrybucją elementów hydrauliki siłowej. Nasza firma gwarantuje profesjonalną obsługę, fachową pomoc i bogatą ofertę produktów, mających zastosowanie m.in. w przemyśle ciężkim, górnictwie czy zakładach zajmujących się produkcją elementów betonowych. Stali klienci mogą korzystać z atrakcyjnych rabatów, dlatego zachęcamy do współpracy, a na pewno podpowiemy, jakie rozwiązania wybrać.

śr. ocena 5 / głosów 4