dzianiny-odziezowe

Właściwości i zastosowanie dzianin odzieżowych

Dzianina powstaje z jednej nitki, które uformowana w oczka, tworzy połączone ze sobą, prostopadłe rzędy. Wykonywane są z niej takie ubrania, jak swetry, skarpety, rękawiczki, czapki, dresy oraz t-shirty. Dzianina jest materiałem bardzo wygodnym w noszeniu oraz rozciągliwym, gdyż wykonane z niej ubrania dobrze dopasowują się do naszej sylwetki. Jakie właściwości i zastosowanie posiadają dzianiny?

Właściwości dzianin odzieżowych

Dzianiny to płaski wyrób włókienniczy, który powstaje na bazie rządków lub kolumienek wzajemnie się ze sobą przeplatających oczek. Produkowane są przez wyspecjalizowanych w tym producentów, np. firmę Luxpol-Bis. Dzianiny odzieżowe różnią się zasadniczo od innych wyrobów włókienniczych płaskich. Dzięki swojemu sposobowi wytworzenia dzianiny charakteryzują się bardzo dużym wrobieniem. Sprawia to, że dzianiny odzieżowe są elastyczne oraz rozciągliwe we wszystkich kierunkach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ubrań, gdyż wykonane z dzianiny elementy stroju są lepiej dopasowane do kształtu naszej sylwetki oraz noszą się po prostu wygodniej. Dzianiny mogą być gładkie, wzorzyste, ażurowe, posiadać różne faktury oraz mieć okrywę włókienną. Wszystko to sprawia, że w sprzedaży znajdziemy ogromny wybór różnego rodzaju dzianin, które możemy wykorzystać do samodzielnego szycia elementów garderoby. Dzianiny są także miękkie oraz przewiewne, przez co są tak chętnie wybierane do produkcji t-shirtów oraz ubrań domowych, np. popularnych dresów. Z uwagi na ich podatność na rozciąganie, muszą być jednak właściwie konserwowane, np. prane w odpowiedniej temperaturze.

Zastosowanie dzianin odzieżowych

Z dzianin odzieżowych wykonuje się wszystkie ubrania, w których szczególnie pożądaną cechą jest wygoda podczas ich noszenia. To właśnie z dzianin odzieżowych powstają więc popularne swetry, golfy oraz t-shirty. Z nich wytwarzane są także takie dodatki, jak skarpety, rękawiczki, szaliki oraz czapki. Nie każdy wie, że to właśnie z dzianin produkuje się także popularne rajstopy oraz pończochy damskie. Dzianiny są także chętnie wykorzystywane przez marki odzieżowe produkujące sukienki, bluzki oraz bieliznę osobistą. Dzianiny odzieżowe są bardzo cenione oraz chętnie wybierane przez użytkowników do samodzielnego szycia elementów garderoby. Oprócz tego, z dzianin wytwarza się także materiały tapicerskie służące np. do obijania mebli tapicerowanych, np. foteli, sof oraz narożników. Są one także materiałem, z którego możliwe jest tworzenie przedmiotów dekoracyjnych oraz medycznych. Jak widać, zastosowanie dzianin jest bardzo szerokie i mamy z nimi styczność każdego dnia.

śr. ocena 5 / głosów 5