Włóknina poliestrowa

Właściwości i zastosowania włókniny poliestrowej w ogrodnictwie

Włóknina poliestrowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Jest to wyrób włókienniczy, który powstaje z włókien pochodzenia syntetycznego. Jego złożona obróbka sprawia, że materiał ten przybiera odpowiednią formę i zyskuje właściwości, takie jak wytrzymałość na rozciąganie i rozerwanie, odporność czy termoizolacyjność. W niniejszym artykule podpowiadamy także, jakie zastosowanie ma włóknina poliestrowa w ogrodnictwie.

Właściwości włókniny poliestrowej

Włóknina poliestrowa to  płaski wyrób włókienniczy, który za podstawowy element struktury ma włókna z polimeru poliestrowego. Cechuje się on wodoprzepuszczalnością, natomiast nie przepuszcza kamieni, piasku czy korzeni roślin. Włókna są łączone termicznie (zgrzewane), mechanicznie (igłowane) lub przeszywane. Najpopularniejszym rodzajem jest jednak włóknina igłowana, która cechuje się wyjątkową wytrzymałością.

Włóknina poliestrowa ma właściwości izolacyjne i trudnopalne, stąd ma szerokie zastosowanie nie tylko w ogrodnictwie. Świetnie sprawdza się do drenażu, filtracji, separacji oraz ochrony. Polepsza warunki środowiskowe w obrębie korzeni roślin, zmniejsza ryzyko zniszczenia roślin przez szkodniki, chroni przed utratą wody, podnosi temperaturę gleby, co poprawia warunki środowiskowe wokół korzeni oraz podwyższa walory estetyczne ogrodu. Włóknina jest niezwykle wytrzymała, elastyczna oraz odporna na działanie warunków atmosferycznych. Cechuje się długą żywotnością, bezwonnością i bezbarwnością. Sprzedawana jest najczęściej w wałkach lub w postaci formatek. Rozkłada się ją bardzo prosto i szybko, nie używając przy tym specjalistycznych narzędzi.

Zastosowanie włókniny poliestrowej w ogrodnictwie

Bardzo dobre parametry filtracyjne oraz wytrzymałość na rozciąganie sprawiają, że włóknina ta świetnie nadaje się do systemów drenarskich i filtracyjnych, jako warstwa stabilizacyjna i separacyjna pod ścieżki ogrodowe, czy warstwa ochronna folii pod oczkiem wodnym. Może być przeznaczona także do okresowego osłaniania roślin oraz gleby przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a także przed erozją, chwastami, czy szkodnikami. Dzięki niej możemy być pewni o udany sezon zbiorów, zapewniając solidną ochronę roślin i gruntów. 

Włóknina poliestrowa produkowana jest z surowców odpornych na czynniki biodegradujące. Z powodzeniem może być stosowana przy tworzeniu ogrodów, w szkółkach leśnych i ogrodniczych, w sadownictwie, kwiaciarstwie i warzywnictwie – zapewnia nasz rozmówca reprezentujący firmę Pianex, która produkuje wysokiej jakości włókniny oraz wypełnienia poliestrowe.

Włóknina częściowo przepuszczając światło, wodę oraz powietrze, umożliwia prawidłową wegetację roślin. Ciepło i wilgoć zatrzymywane są w glebie, dzięki czemu roślina nie wymaga częstego podlewania. Sprawdza się idealnie w kształtowaniu krajobrazu, leśnictwie i ogrodnictwie. Wykorzystywana jest także, jako warstwa wzmacniająca skarpy i zbocza, czy jako stabilizator gruntu przy budowie budynków na słabonośnych gruntach. W zależności od specyfiki terenu, jak i indywidualnych potrzeb należy pamiętać, aby dobrać odpowiedni kolor oraz gramaturę włókniny, ponieważ od tego zależy skuteczność działania.

śr. ocena 0 / głosów 0