Wkładki foliowe do kontenerów elastycznych typu BIG BAG – budowa i zastosowanie

Big Bag to typ elastycznego kontenera, przeznaczonego do transportowania materiałów sypkich, pylących oraz granulowanych takich jak produkty spożywcze, piasek, węgiel, czy różnego rodzaju środki chemiczne. Stosowane są one powszechnie w przemyśle spożywczym, chemicznym oraz farmacji. Ich uzupełnieniem mogą być wkładki foliowe, które umożliwiają zastosowanie opakowań BIG BAG w przypadku pakowania produktów wymagających dodatkowej ochrony np. przed wilgocią czy też utratą aromatu.

Do czego wykorzystywane są wkładki foliowe?

Wkładki foliowe stosowane są do przechowywania produktów wymagających dodatkowej ochrony przed zanieczyszczeniami oraz wilgocią. Mogą być one umieszczane zarówno w elastycznych kontenerach Big Bag, jak i w innego rodzaju pojemnikach, np. beczkach metalowych oraz w tzw. oktabinach czyli sztywnych pojemnikach wykonanych z tektury falistej. Najczęściej stosowane są do przechowywania:

  • granulatów standardowych i specjalnych, takich jak styropian
  • higroskopijnych i płynnych produktów chemicznych
  • barwników
  • higroskopijnych i płynnych środków spożywczych

Budowa wkładek foliowych

Wkładki foliowe mogą być wykonywane zarówno z folii polietylenowej, charakteryzującej się małą przepuszczalnością pary wodnej, jak również z różnych rodzajów folii wielowarstwowych czy laminatów na bazie aluminium czy też EVOH – wybór materiału uzależniony jest od właściwości produktów, które będą przechowywane wewnątrz wkładki. Wkładki przeznaczone do przechowywania produktów szczególnie wrażliwych na wpływ zanieczyszczeń, wytwarzane są w specjalnie dostosowanych pomieszczeniach tzw. Clean Room 7 o kontrolowanych parametrach środowiskowych, zgodnie z normą DIN EN ISO 14644-1. Dodatkowo wkładki mogą być wyposażone – w zależności od swego zastosowania, w:

  • część górną otwartą lub z kominem zasypowym
  • część dolną płaską, z dniem krzyżowym lub kominem wysypowym, ułatwiającym opróżnianie zbiornika
  • stabilizatory kształtu, zapobiegające wybrzuszaniu się pojemnika BIG BAG
  • zawory, wykorzystywane m.in. w procesie azotowania

Jednym z wiodących na polskim rynku producentów wkładek foliowych oraz kontenerów Big Bag jest firma EMPAC Polska.

śr. ocena 5 / głosów 2