Kiedy warto zdecydować się na wynajem radiotelefonów?

Radiotelefony potocznie nazywane krótkofalówkami lub walkie-talkie znajdują zastosowanie w wielu miejscach, gdzie niezbędna jest sprawna łączność na małe odległości między większą grupą osób. W takich sytuacjach telefony komórkowe są niewystarczające i niepraktyczne. Jakie możliwości dają radiotelefony, gdzie są używane i kiedy wynajem tych urządzeń jest dobrym pomysłem?

Jak działają krótkofalówki?

Radiotelefony (walkie-talkie, krótkofalówki) to tak naprawdę niewielkie przenośne radiostacje działające w zakresie FM od 136 do 470 MHz. Umożliwiają nadawanie i odbieranie komunikatów głosowych. Zasięg urządzenia jest uzależniony od takich czynników, jak m.in.: ukształtowanie terenu, przeszkody np. budynki, drzewa, moc nadajnika, czułość odbiornika, zakłócenia, typ anteny.

Nowoczesne krótkofalówki mieszczące się w dłoni w dogodnych warunkach umożliwiają komunikację na odległość nawet 5 kilometrów. Jeżeli potrzebny jest większy zasięg działania, dostępne są retransmitery sygnału działające na zasadzie przekaźnika – mówi specjalista z firmy Dales Radiokomunikacja.

Aby użytkownicy danego zestawu krótkofalówek mogli się komunikować, muszą przełączyć  swoje urządzenia tak, aby pracowały na tym samym kanale radiowym.

W ramach wynajmu radiotelefonów w cenie otrzymujemy również dodatkowe akcesoria – zestawy słuchawkowe, mikrofonogłośniki, zapasowe akumulatory, ładowarki.

Kiedy warto wynająć radiotelefony?

Radiotelefony przydadzą się wszędzie tam, gdzie telefony komórkowe będą zawodne, czyli w okolicznościach, gdy komunikaty muszą docierać natychmiast do odbiorców, gdy zasięg telefonii jest słaby, gdy łączność całej grupy jest istotna dla jej bezpieczeństwa oraz dla sprawnego przebiegu imprezy.

Krótkofalówki są nieodzowne podczas imprez masowych: koncertów, pokazów sztucznych ogni, spektakli pod gołym niebem, imprez sportowych, pikników i wielu innych. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo uczestników także są wyposażone w radiotelefony.

Wynajem radiotelefonów to dobry pomysł podczas wszelkich wakacyjnych wypadów i wypraw po mało uczęszczanych terenach, gdzie technologia telekomunikacyjna bywa zawodna. Jeżeli poruszamy się w dużej rozproszonej grupie, radiotelefony będą idealne.

Przykładem może być piesza pielgrzymka – osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo znajdują się zarówno na początku, jak i na końcu wielokilometrowej kolumny, a także pomiędzy jej krańcami. Aby wszyscy doskonale się słyszeli w tym samym czasie, korzystają właśnie z radiotelefonów. To znacznie przyspiesza komunikację i uniezależnia ją od zasięgu operatorów sieci komórkowych czy Internetu.

Kolejna grupa, która powinna zaopatrzyć się w radiotelefony, to uczestnicy wyjazdów integracyjnych, szczególnie jeżeli w grę wchodzą zabawy plenerowe: podchody, off-roady, spływy kajakowe.

Wynajem krótkofalówek jest dobrym pomysłem dla osób, które pracują w terenie, np. na planach filmowych. Każda z osób tworzących ekipę zajmuje się czym innym, a niezawodna łączność radiowa zapewnia sprawną realizację zadań.

śr. ocena 5 / głosów 3