Wagi stosowane w przemyśle

Ważenie jest jednym z niezbędnych elementów w produkcji, handlu czy magazynowaniu towarów. Zazwyczaj mamy wówczas do czynienia z ładunkami o znacznej masie oraz rozmiarach, których nie udźwignęłyby zwykłe wagi. Z myślą o wielkogabarytowych paczkach czy paletach powstają profesjonalne wagi przemysłowe. Umożliwiają precyzyjny pomiar oraz wygodny załadunek.

Wagi w przemyśle służą do wykonywania precyzyjnych pomiarów. Tam, gdzie granica błędu jest minimalna, najlepiej sprawdzą się profesjonalne przyrządy ważące. Nie tylko gwarantują dokładność, ale też dużą rozpiętość pomiarów — od kilku gramów do nawet kilkuset ton. Różnią się nie tylko sposobem montażu, ale przede wszystkim konstrukcją. Niektóre wagi z Wagotechniki są wyposażone w rozwiązania, które umożliwiają bezpieczne umieszczanie na platformie nawet wielkogabarytowych ładunków o nieregularnych kształtach.

Rodzaje wag przemysłowych

Wagi przemysłowe są dostarczane firmom działającym w różnych branżach. Z tego względu muszą występować w kilku wariantach i zapewniać dużą rozpiętość pomiarów. Wyróżniamy m.in.:

  • wagi samochodowe — konstrukcje wyniesione lub zagłębione,
  • wagi najazdowe — do ważenia produktów transportowanych na wózkach widłowych,
  • wagi zbiornikowe — do ważenia silosów wraz z zawartością,
  • wagi inwentarzowe — do ważenia trzody i bydła,
  • wagi platformowe — do ważenia produktów spożywczych i innych o nieregularnych kształtach i znacznej masie,
  • wagi hakowe — do ważenia ładunków wiszących,
  • wagi techniczne — do ważenia produktów w halach i magazynach.

Ze względu na swoją specyfikę oraz znaczne obciążenia, jakim poddawane są wagi przemysłowe, do ich produkcji wykorzystuje się beton i stal.

Jaki przyrząd ważący wybrać?

Szukając najlepszej wagi przemysłowej, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim dopasuj przyrząd ważący do tego, jakie produkty i o jakiej masie będą na nim umieszczane. Uzyskany wynik jest istotny dla prawidłowego wykonywania obliczeń oraz raportowania, dlatego w tym zakresie nie ma miejsca na pomyłki.

Ważny jest też sposób załadunku. Aby uniknąć podnoszenia ciężarów i przenoszenia ich na wagę, można zastosować systemy najazdowe. Ładunek transportowany jest i umieszczany na wadze razem z wózkiem. Wagi wbudowane w podłogę to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz wykonać pomiar samochodu lub innego pojazdu.

Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu wagi. Zabrudzenia mogą zakłócać pomiary i czynić je niewiarygodnymi. Ważne jest umieszczanie przyrządów ważących
w dostosowanych miejscach, a następnie użytkowanie ich zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta.

śr. ocena 5 / głosów 1