sterowniki-do-ukladow-smarowania

W jaki sposób wybrać wysokiej klasy sterowniki do układów smarowania?

Większość maszyn i urządzeń mechanicznych do sprawnego funkcjonowania potrzebuje środka smarnego który pokrywa powierzchnie ruchomych elementów, zabezpieczając je przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku tarcia, wilgoci oraz wysokich temperatur. Jest wiele przesłanek, które potwierdzają zasadność stosowania do smarowania maszyn specjalnych instalacji, zwanych układami centralnego smarowania, które są w stanie nieprzerwanie dostarczać określonej ilości smaru do najważniejszych punktów maszyn w celu zapewnienia ich niezawodnej i długotrwałej pracy. Aby układy centralnego smarowania były w pełni funkcjonalne a tym samym pracowały w najbardziej optymalny sposób dostarczając właściwą ilość smaru do punktów smarowania należy dobrać do nich odpowiednie sterowniki.

Na co zwracać uwagę przy wyborze sterownika?

Sterownik układu smarowania, podobnie jak każde urządzenie elektroniczne, można opisać przy pomocy różnych parametrów technicznych oraz funkcji. Warto przed zakupem sprawdzić, co dany sterownik może nam zaoferować. Głównym zagadnienie jakie trzeba potwierdzić to, czy dany sterownik jest dedykowany do współpracy z określonym rodzajem systemu smarowania. Należy bowiem pamiętać, że każdy typ systemu smarowania charakteryzuje się określonymi parametrami czy też typem czujników które należy monitorować.

Tryb pracy

Istnieją trzy tryby pracy sterowników: cykliczny, impulsowy oraz przepływowy. Modele wyposażone we wszystkie trzy są urządzeniami najbardziej funkcjonalnymi, dostosowanymi do pracy w różnych układach centralnego smarowania.

Dostępne funkcje

Wśród podstawowych funkcji sterownika należy wyróżnić monitorowanie i sterowanie pracą układu centralnego smarowania – tzn. ustalenie czasu przerwy i czasu pracy układu oraz weryfikacja prawidłowości wykonania cyklu smarowania.  Natomiast wśród pomocniczych funkcji sterownika można wymienić między innymi kontrolę: min. stanu poziomu smaru w zbiorniku,  automatycznego napełniania pompy, kontrolę ochrony termicznej i ostrzeganie o pojawiających się zaburzeniach w pracy układu jak np. brak ciśnienia roboczego, czyszczenie dysz i przewodów w przypadku systemów natryskowych, raportowanie pracy pompy, czy zdalny reset alarmu. Pod tym względem poszczególne modele są bardzo zróżnicowane – należy pamiętać, że niektóre z funkcji znajdą zastosowanie tylko w konkretnych typach układu centralnego smarowania.

Parametry techniczne

Sterowniki, podobnie jak i inne elementy układu sterowania, zmuszone są do pracy w różnych, czasem niesprzyjających warunkach. Dlatego podczas przeglądania specyfikacji technicznej warto zwrócić uwagę między innymi na maksymalną dopuszczalną wilgotność powietrza czy zakres temperatur, w jakich sterownik może pracować. Ponadto w specyfikacji znajdziemy takie informacje na temat sterownika, jak rodzaje zasilania, częstotliwość oraz pobór mocy. Przy okazji warto zwrócić uwagę, czy sterownik posiada wyposażenie dodatkowe, umożliwiające rozszerzenie funkcji urządzenia.

Marka

Na rynku istnieje kilka firm zajmujących się produkcją układów smarowania i akcesoriów do nich. Jedną z wiodących marek jest włoska firma Dropsa, istniejąca już od 70 lat – jej rozwiązania w znacznym stopniu ukształtowały branżę. Produkty marki Dropsa znajdziemy w ofercie oficjalnego dystrybutora, firmy Układy Centralnego Smarowania Sp. z o.o.

śr. ocena 5 / głosów 3