powstanie-pelletu

W jaki sposób powstaje pellet?

Palenie pelletem jest rozwiązaniem w pełni ekologiczym i przyjaznym dla środowiska, które staje się coraz bardziej popularne ze względu na ogrom korzyści, jakie ze sobą niesie. Czym charakteryzują się te niewielkich rozmiarów granulki należące do grupy biopaliw? Jak wygląda proces ich produkcji? Z jakich materiałów powstają? Zachęcamy do przeczytania.

Czym jest pellet?

Pellet jest biopaliwem – oznacza to, że energia z niego pozyskiwana pochodzi ze spalania surowców odnawialnych. Pozyskiwany jest najczęściej z trocin, zrębek i wiór (pellet drzewny), ale również ze słomy i siana (pellet agro), a także z łuski słonecznika lub różnego rodzaju odpadów. Do produkcji pelletu drzewnego wykorzystuje się różne typy drewna – liściaste, iglaste, a nawet egzotyczne, w tym skorupy orzechów kokosowych. Wszystkie rodzaje pelletu mają odmienne cechy, do których należą: wartość opałowa, wilgotność, zawartość popiołu, twardość oraz rodzaj użytego surowca. Pellet stosowany jest w specjalnych, zautomatyzowanych piecach na pelety, które samoczynnie się rozpalają i uzupełniają ilość paliwa niezbędną do utrzymania danej temperatury. Co ważne, ogrzewanie za pomocą tego ekologicznego paliwa jest przyjazne dla środowiska dzięki niskiej emisji szkodliwych gazów, a podczas procesu spalania nie wydzielają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje.

Proces produkcji

Do produkcji pelletu wykorzystywane są najczęściej trociny drzewne pozyskiwane w różnych miejscach przetwórstwa drzewnego jako materiał poprodukcyjny. Początkowa obróbka obejmuje rozdrobnienie surowca oraz jego wysuszenie – ten etap może być pominięty, jeżeli materiał tego nie wymaga. W dalszej kolejności następuje przesiewanie w celu oddzielenia większych elementów. Etap ten związany jest również z pozbyciem się kamieni, piasku i kawałków metalu – pellet nie może zawierać żadnych zanieczyszczeń. Kolejny krok stanowi wtórne rozdrobnienie, a następnie podgrzanie masy drzewnej, wskutek czego następuje wyparowanie z niej wody. Trociny są bardzo drobno mielone, po czym poddawane procesowi granulowania.

Polega on na przeciśnięciu masy drzewnej przez matrycę z otworami, dzięki czemu uzyskuje się niewielkie granulki o średnicy wynoszącej około 6 milimetrów. W wyniku tarcia materiał jest mocno rozgrzany, dlatego w dalszej kolejności następuje jego schłodzenie – informuje nasz rozmówca reprezentujący firmę GREŃ z Pszczyny.

Należy wspomnieć, iż każdy gatunek drewna wymaga zastosowania matrycy wytworzonej z innego rodzaju stali z zastosowaniem odpowiednich technologii. Końcowy etap to pakowanie i magazynowanie gotowego produktu.

śr. ocena 5 / głosów 5