Jak używać taśmy malarskiej?

Kiedy decydujemy się na remont, w pierwszej kolejności zwykle do głowy przychodzi nam kolorystyka pomieszczeń. Obecnie modne są przede wszystkim odcienie szarości i biel. Architekci wnętrz stawiają na prostotę wzorowaną na stylu skandynawskim, który łączy chłodne barwy z surowymi materiałami, na przykład drewnem na podłodze. Wolimy dziś farby od tapet, choć łączenie płaszczyzn o różnych kolorach dla niektórych może być problematyczne. Jak łączyć ze sobą barwne płaszczyzny?

Taśma malarska i wałek

By równo i idealnie oddzielić od siebie kolory ścian i sufitu, potrzebujemy przede wszystkim solidnej taśmy malarskiej. Nie warto sięgać po taśmy biurowe, czy jakiekolwiek inne, które akurat są pod ręką, ponieważ efekt naszej pracy będzie mizerny. W pierwszej kolejności należy na spokojnie odmierzyć określoną odległość i wyznaczyć linię za pomocą poziomicy. Podłoże powinno być oczyszczone z pyłu i zanieczyszczeń, ponieważ w innym przypadku taśma malarska nie przylgnie odpowiednio do powierzchni, a farba będzie pod nią wpływać. Warto pamiętać, że taśmy malarskiej nie przyklejamy na świeżo pomalowaną powierzchnię. Powinniśmy odczekać przynajmniej dwadzieścia cztery godziny. Wzdłuż linii, którą wyznaczyliśmy poziomicą, przyklejamy taśmę malarską. Farbę najlepiej jest nakładać wałkiem. Jeśli jednak róg między powierzchniami jest nierówny, uzupełnijmy to miejsce za pomocą płaskiego pędzla ze skośnym włosiem i dopiero po wypełnieniu narożnika rozwałkujmy resztę farby.

Zdejmowanie taśmy malarskiej

Teorii na temat zdejmowania taśmy malarskich jest wiele, jednak tylko jedna jest słuszna – mówi nam przedstawiciel producenta Masterpak z Gdyni. Taśma malarska powinna być zdjęta dopiero po czasie, kiedy lekko podeschnie. Tylko w miejscach, w których uszkodzenie świeżej powłoki wydaje się bardzo prawdopodobnym, taśmę pozostawiamy do wyschnięcia farby. W wyjątkowy sposób powinniśmy postępować z farbami lateksowymi. Fragment ściany przy taśmie malarskiej zostawiamy do pomalowania na koniec. Malujemy ścianę i sufit, ale pozostawiamy fragment przy taśmie, który następnie dwukrotnie domalowujemy za drugim razem pokrywania powierzchni. Zrywamy taśmę, kiedy farba lekko podeschnie. Unikamy dzięki temu uszkodzenia świeżej farby.

śr. ocena 5 / głosów 4