rusztowania

Uziemianie rusztowań

Do czego służą rusztowania? O czym należy pamiętać podczas ich wykorzystywania? Czy konieczne jest ich uziemienie? Gdzie można znaleźć profesjonalną firmę zajmującą się usługami dotyczącymi wypożyczenia rusztowań? Oto garść odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym są rusztowania?

Rusztowania są tymczasową konstrukcją, która zapewnia bezpieczeństwo w trakcie wznoszenia, konserwacji, naprawy i rozbiórki budynków oraz innych budowli oraz łatwy dostęp do tychże obiektów. Jest ona wykonywana, montowana, eksploatowana i demontowana według dokumentacji i instrukcji zalecanej przez producenta lub projektu indywidualnego – dla rusztowań, które są inne niż systemowe.

Dlaczego należy stosować uziemienie rusztowań?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje obowiązek uziemiania rusztowań budowlanych wykonanych z elementów metalowych. Powinny one mieć również instalację piorunochronną, ponieważ zawsze występuje ryzyko trafienia piorunem. Wymagania dotyczące uziemiania są opisane w przepisach budowy urządzeń o uziemieniach i zerowaniach w urządzeniach elektrycznych o napięciu do 1kV. Warto pamiętać, że oporność uziemienia mierzona prądem przemiennym 50 Hz nie powinna przekraczać 10 Ohm, a odległość między uziomami powinna być mniejsza niż 12 m. Uziomami mogą być np. duże masy metalowe znajdujące się w ziemi lub metalowe rury wodociągowe.

Uziemienie powinno być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, gdzie może dojść do uszkodzenia izolacji przewodów elektrycznych, które zasilają elektronarzędzia lub urządzeń spawalniczych doprowadzając tym samym do porażenia prądem elektrycznym pracowników znajdujących się na rusztowaniu.

Jedną z firm, która zajmuje się sprzedażą, wynajmem, transportem oraz montażem rusztowań różnego rodzaju są Euro-Rusztowania z Wrocławia. Oferta wypożyczalni obejmuje rusztowania jezdne, aluminiowe, budowlane, elewacyjne oraz kominowe.

śr. ocena 5 / głosów 4