Uszlachetnianie druku offsetowego. Przegląd dostępnych rozwiązań

Uszlachetnianie druku offsetowego to zbiór metod służących zwiększeniu wytrzymałości zadrukowywanych materiałów poligraficznych, podniesieniu ich walorów estetycznych bądź nadaniu określonych cech charakterystycznych.

Istnieje wiele metod uszlachetniania. Do tych najczęściej wykorzystywanych w poligrafii zaliczamy foliowanie, lakierowanie i tłoczenie.

Foliowanie

Inaczej zwane laminowaniem. Metoda uszlachetniania polegająca na ulepszaniu materiałów, poprzez nałożenie na nie folii z tworzywa sztucznego. Zabieg foliowania można wykonać na dwa sposoby – ciepło bądź zimno. W przypadku foliowania na zimno zastosowanie znajduje samoprzylepny laminat powleczony klejem, aktywowany przez docisk lub lekko podgrzany wałek laminatora. Foliowanie na gorąco odbywa się przy pomocy laminatora, podgrzanego do temperatury ok. 100oC. Nałożone tworzywo foliowe usztywnia papier, czyniąc go estetyczniejszym i wytrzymalszym – odpornym na uszkodzenia, wilgoć czy promienie UV.

Lakierowanie UV

Inna, często wykorzystywana metoda uszlachetniania druku offsetowego. Rezultat lakierowania UV jest bardzo podobny do tego, uzyskanego w wyniku foliowania. Na korzyść takiego sposobu uszlachetniania przemawiają niskie koszty wykonania oraz możliwość działania punktowego, tj. wyróżnienia konkretnych fragmentów powierzchni poligraficznej. Proces nanoszenia lakieru jest bardzo prosty, a efekt końcowy zależy w znacznym stopniu od typu zastosowanej substancji lakierniczej. W powszechnym użyciu znajdziemy m.in. lakiery matowe, błyszczące, nadające wypukłości czy z domieszkami (np. brokatem).

Tłoczenie

Tłoczenie umożliwia wykonanie wypukłego wzoru na powierzchni druku, stwarzając efekt trójwymiarowości. Cały proces opiera się na ściśnięciu materiału przy pomocy specjalnej matrycy. Może być wykonywany na ciepło lub w temperaturze otoczenia. Metoda tłoczenia bywa łączona z tzw. hotprintem polegającym na szybkim, pojedynczym uderzeniu matrycy w celu wyciśnięcia określonego wzoru i naniesienia na wydruk folii.

Gdzie uszlachetnić druk?

Rozwój technik poligraficznych sprawia, że uszlachetnianie druku cieszy się rosnącą popularnością. Usługi tego typu świadczy coraz więcej zakładów. Świetny przykład stanowi drukarnia OferPress z Lublina wykonująca wydruk offsetowy, a także druki innego typu – wielkoformatowy, cyfrowy czy rolowy. Więcej szczegółów na temat dostępnej oferty usługowej znajdą Państwo na stronie internetowej firmy.

śr. ocena 5 / głosów 4