Usługi obróbki CNC – na czym polegają?

Obróbka CNC to pojęcie bardzo szerokie związane z wieloma różnymi branżami: maszyny CNC wykorzystywane są na przykład w przemyśle meblarskim, do obróbki drewna, metali, czy tworzyw sztucznych. CNC to skrót od angielskiego Computerized Numerical Control, co możemy przetłumaczyć jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Prace nad obróbką materiałów możemy podzielić na trzy fazy prac: wykonanie projektu, przetworzenie go na plan sterowania maszyn oraz finalną realizację za pomocą odpowiedniego urządzenia.

Obróbka CNC od podstaw

O obróbce CNC mówimy w kontekście procesu skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu. Pierwszy etap to projektowanie wspomagane komputerowo, CAD – od angielskiego Computer Aided Design. Dzięki programom takim jak AutoCAD mamy możliwość cyfrowego wymodelowania geometrycznego przedmiotu. Na podstawie tworzonych komputerowo rysunków 2D lub 3D system komputerowy CAM – od angielskiego Computer Aided Manufacturing – tworzy ścieżki narzędzia maszyny, którą przedmiot będzie obrabiany. Narzędziem tym może być na przykład frez, tarcza piły, czy wiązka lasera. Maszyna CNC pracuje, kierując się utworzoną ścieżką.

Przykłady usług obróbki CNC – obróbka skrawaniem

Doskonałym przykładem usług obróbki CNC jest skrawanie, jeden z podstawowych procesów mechanicznych wykorzystywanych w przemyśle. Głównym celem obróbki skrawaniem jest nadawanie przedmiotowi określonego wymiaru i kształtu, często też pewnych właściwości obrabianej powierzchni. Weźmy dla przykładu pod lupę przemysł drzewny i meblarski. Ogólnie obróbkę skrawaniem możemy podzielić na obróbkę wiórową oraz obróbkę ścierną. Dokładniejszy podział obróbki skrawaniem w przypadku przemysłu drzewnego i meblarskiego to podział na toczenie, struganie, wiercenie, frezowanie i szlifowanie itd. Jak mówi nam przedstawiciel firmy ASPI z Suwałk, wykorzystywanie maszyn CNC pozwala nie tylko na dokładniejszą, ale i znacznie szybszą produkcję i obróbkę różnego rodzaju elementów.

Obróbka skrawaniem CNC krok po kroku

Wyobraźmy sobie prosty przykład: firma zajmuje się produkcją mebli, w tym stołów ze zdobionymi, toczonymi nogami. Wykorzystując maszyny CNC, w pierwszym etapie możemy szybko przyciąć elementy, z których powstają nogi stołu, bez konieczności każdorazowego odmierzania zadanych wartości – maszyna „zapamiętuje” wprowadzone parametry i działa taśmowo. W kolejnym etapie przycięte elementy są odpowiednio rzeźbione, toczone i szlifowane, także bez konieczności dokonywania pomiarów, a nawet wprowadzania danych do maszyny. Wszystko to dzieje się na podstawie jednego, dokładnie opracowanego projektu CAD i projektów CAM stworzonych pod dane maszyny. Cały proces produkcji odbywa się znacznie szybciej, niż byłoby to w przypadku prac wykonywanych manualnie. Obróbka CNC różnego rodzaju materiałów nie bez powodu staje się popularna nie tylko w dużych zakładach produkcyjnych, ale także w coraz mniejszych firmach.

śr. ocena 5 / głosów 5