Elementy galwanizowane

Usługi galwanizacji. Na czym polega obróbka galwaniczna?

Mianem galwanizacji określa się proces pokrywania danego metalu powłoką z innego surowca. Proces ten najczęściej odbywa się w tak zwanej kąpieli galwanicznej, czyli w wannie wypełnionej odpowiednim elektrolitem. Galwanizacja jest powszechnie wykorzystywana nie tylko w przemyśle metalurgicznym, ale też jubilerskim oraz medycznym. Można więc powiedzieć, że spotyka się ją w niemal każdej dziedzinie codziennego życia.

W jaki sposób przebiega obróbka galwaniczna?

Jak już wspominaliśmy, obróbka galwaniczna zachodzi w wannie wypełnionej elektrolitem. Trzeba w niej umieścić również przedmiot, który chce się pokryć metalem (lub niemetalem) oraz elektrodę, dzięki której zachodzi proces ,,połączenia’’ dwóch surowców. Pierwszą elektrodą jest właśnie przedmiot wyjściowy.

Jak tłumaczą eksperci z firmy Elbit: ,,Cały proces przypomina jedną dużą baterię, czyli wymaga obecności anody i katody. Jony elektrolitu, na zasadzie przyciągania jonów różnoimiennych, przywierają do powierzchni danego przedmiotu i pokrywają go cienką warstwą’’. Przemieszczanie się jonów jest więc skutkiem przepływu prądu, dyfuzji oraz konwekcji.

Jakie rodzaje galwanizacji można wymienić?

Najważniejszym kryterium, według którego dzieli się procesy galwanizacyjne, jest rodzaj metalu, którym pokrywa się surowiec wyjściowy. Niezwykle popularne jest złocenie, któremu najczęściej poddawana jest biżuteria. Inne rodzaje galwanizacji to:

  • niklowanie,
  • miedziowanie,
  • kadmowanie,
  • cynowanie,
  • cynkowanie,
  • chromowanie. 

Gdzie wykorzystuje się procesy galwanizacyjne?

Złocenie wykorzystywane jest w jubilerstwie, ale warto zaznaczyć, że galwanizacja służy przede wszystkim zapobieganiu powstawania korozji na wyrobach wykonanych z innego metalu. Z tego powodu jest często stosowana w produkcji, na przykład felg samochodowych. Poddaje się je chromowaniu, dzięki czemu są niezwykle odporne na rdzę oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Powłoki antykorozyjne mają jednak dwa typy– anodowe i katodowe. Pierwsza z nich ma niższy potencjał elektrochemiczny niż metal, którym jest pokrywana. Dzięki temu, jeśli dojdzie do powstania ognisk korozyjnych, skupiają się one właśnie na wytworzonej powłoce, a nie na wyjściowym tworzywie. Jako przykład można tu podać cynkowanie. Powłoki katodowe zaś powodują, że korozja rozwija się pod nimi, dlatego wyrób należy pokryć grubą warstwą metalu. Galwanizacja stosowana jest też w kosmetologii (do oczyszczania skóry), medycynie i rehabilitacji. Przepływ prądu przez organizm pacjenta skutkuje łagodzeniem bólu czy zaburzeń układu krążenia.

śr. ocena 5 / głosów 1