Urządzenia wykorzystywane na plantacjach truskawek

Współczesne uprawy truskawek są prowadzone na nowoczesnych plantacjach. Często praca na nich jest w pełni zautomatyzowana. Na grządkach częściej niż pracowników fizycznych można spotkać maszyny. Jedną z nich jest ścielarka do mulczowania plantacji. Praca z jej wykorzystaniem jest łatwa i wydajna, a przy tym zapewnia oszczędność czasu. Dowiedz się, dlaczego warto w nią zainwestować.

Sensem pracy każdego gospodarstwa rolnego jest uzyskiwanie jak najlepszych plonów. Aby zbiory były zadowalające, trzeba poświęcić czas na odpowiednie rozplanowanie i przeprowadzenie prac. Początkowo trzeba skupić się na ściółkowaniu gleby. Zabieg polega na rozłożeniu słomy żytniej czy pszennej na sporym obszarze. Przyczynia się ona do poprawy warunków wzrostu roślin, a także jakości owoców. W tej żmudnej pracy niezwykle pomocne są ścielarki do truskawek.

Dlaczego ściółkowanie jest takie ważne?

Ściółkowanie polega na rozrzucaniu rozdrobnionej słomy na glebę i tworzenie w ten sposób jej 10-15 cm warstwy. Dobrze przeprowadzone ściółkowanie poprawia warunki termiczne gleby, chroni ją przed erozją, a także ogranicza zachwaszczanie. Utrzymanie odpowiedniej temperatury gleby chroni ją przed przemarzaniem lub nadmiernym nagrzewaniem. Słoma, która pozostaje na polu po zbiorach, rozkłada się, a więc dodatkowo zasila glebę. Owoce, które na niej wyrosną, są miej podatne na psucie, gnicie, ataki grzybów czy powstawanie pleśni.

Charakterystyka ścielarki

Ścielarka to urządzenie, bez którego wielu nowoczesnych plantatorów nie wyobraża sobie pracy na roli. Jest niezastąpiona podczas przygotowywania terenu pod uprawę truskawek, a także borówek amerykańskich, papryki czy dyni. Charakteryzuje ją:

  • dobra wydajność pracy,
  • możliwość montażu do mniejszych i bardziej zwrotnych ciągników, aby dotrzeć też w wąskie przejścia,
  • precyzyjna praca wyrzutni i rozrzucanie mulczu między rzędy sadzonek z jednoczesną ochroną roślin,
  • wysoka moc pracy (modele oferowane przez firmę DOZAGRO potrzebują minimalnie 80 KM mocy).

Dla podniesienia efektywności ściółkowania możesz zdecydować się na przedłużenie bębna z możliwością jednoczesnego załadunku dwóch balotów.

W kwestii elementów dodatkowych, z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne są też wyrzutniki słomy. To nakładki montowane na wysypy słomy, które tłumią daleki wyrzut sieczki. Jednocześnie dbają o to, aby opadła ona dokładnie w miejscu docelowym — na międzyrzędziach, zaraz za kołami ciągnika. Pozwala to do minimum zredukować marnowanie materiału.

śr. ocena 5 / głosów 5