Urządzenia do druku etykiet – przegląd rozwiązań

Termiczna oraz termotransferowa – są to dwie metody wykorzystywane do drukowania etykiet. Pierwsza zakłada zastosowanie specjalnych etykiet papierowych, natomiast druga kalki barwiącej. Kupując drukarkę do etykiet, należy zatem dobrać ją odpowiednio do zapotrzebowania. W naszym artykule krótko charakteryzujemy zarówno drukarki termiczne, jak i termotransferowe.

Cechy drukarki termicznej

W metodzie termicznej wydruk jest uzyskiwany poprzez kontakt specjalnego papieru termicznego z głowicą drukującą, co powoduje zmianę koloru papieru na czarny, dzięki czemu drukarki termiczne są jedynie monochromatyczne. Głowica drukująca składa się z grzałek umieszczonych nad całym zadrukowywanym obszarem i pozostaje nieruchoma w trakcie przesuwania się pod nią papieru, na którym grzałki w pewnym momencie wypalają ślady, tworząc tym samym wydruk. Taki system powoduje, że drukarka pracuje cicho, a wydruk odbywa się bardzo szybko.

Niestety, o wydrukach termicznych można powiedzieć, że są one nietrwałe – ich użyteczność wynosi około roku. Powłoka na papierze termicznym z upływem czasu zanika, a wydruk blaknie, co może prowadzić do jego całkowitej nieczytelności. Łatwo to zauważyć na przechowywanych przez ponad rok paragonach fiskalnych. Dlatego druk termiczny jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie czas jego przydatności jest krótki i oznaczenia na etykietach nie muszą być trwałe, np. na etykietach w sklepach spożywczych.

 

Właściwości i zastosowanie drukarki termotransferowej

W przypadku wydruku metodą termotransferową oprócz zwykłego papieru stosuje się kalkę barwiącą, dociskaną przez mechanizm drukarki do papieru, dzięki czemu pod wpływem ciepła zostawia ona ślad w postaci wydruku. Jest on trwalszy niż wydruk z drukarki termicznej: bardziej odporny na światło, wilgoć oraz inne czynniki, takie jak np. zabrudzenia mechaniczne, a ponadto może być drukiem kolorowym. Drukarkę do druku etykiet metodą termotransferową można wykorzystać przy druku na różnego rodzaju podłożach – papierze, folii czy materiałach poliestrowych. Dzięki temu druk sprawdza się jako etykietowanie odzieży, sprzętu elektronicznego, regałów biurowych i magazynowych, a także przy tworzeniu kodów kreskowych odczytywanych przez specjalne czytniki.

Podsumowując, wydruk z drukarki termicznej wiąże się z niższą jakością i brakiem odporności na wilgoć oraz temperaturę – wyjaśnia ekspert z firmy ZiZaKo, dostarczającej nowoczesne i profesjonalne urządzenia oraz akcesoria do druku. ‒ Dlatego warto z niego skorzystać w przypadku pewności, że towary z tego typu etykietami nie będą narażone na takie czynniki lub ze świadomością nietrwałości etykiet i krótszego czasu ich przydatności. Drukarki termotransferowe pozwalają natomiast na osiągnięcie doskonałych kolorów, które można porównać z wydrukami na drukarce laserowej. Można je śmiało stosować w celu nanoszenia na materiał szczegółowych oraz różnokolorowych elementów i symboli.

śr. ocena 5 / głosów 1