Układy konstrukcyjne hal stalowych

Według opracowań naukowców i innych fachowców związanych z konstrukcjami stalowymi blisko połowa całkowitego zużycia stali walcowanej w Europie to zużycie na budowę parterowych hal o różnym przeznaczeniu. Najczęściej są to obiekty parterowe, które stanowią budynki produkcyjne, magazynowe, hale użyteczności publicznej oraz hale obsługowe. Jeśli chodzi o rodzaj obiektu, hale stalowe podzielić możemy na mnóstwo sposobów, przy czym każdy podział zawsze związany jest z kwestią przeznaczenia i typem konstrukcji. Spróbujmy przyjrzeć się ogólnym podziałom.

Dobór hali ze względu na przeznaczenie

Jak wspomnieliśmy we wstępie, hale stalowe to przeważnie parterowe obiekty o szerokim zastosowaniu. W wielu z nich stosowany jest transport wewnętrzny jak wózki widłowe i podnośniki w postaci transportu kołowego oraz suwnice i podwieszane wciągniki. Konstrukcja hali musi spełniać wszelkie normowe warunki, które pozwolą na swobodną pracę wymienionych środków transportu; hala musi mieć przy tym oczywiście odpowiednie gabaryty, nośność poszczególnych elementów w różnych kierunkach itp. Większości inwestorów zależy również na niskim zużyciu stali i małej pracochłonności przy jak najlepszych efektach, by ograniczyć koszty budowy hali.

Podział hal stalowych ze względu na różne czynniki

Jeśli chodzi o podział konstrukcji w sensie stricte, konstrukcje nośne hal stalowych i ich głównych elementów to przede wszystkim sztywne konstrukcje ramowe lub konstrukcje w formie ram przegubowych. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Profix z Krakowa, najczęściej projektowane i wznoszone na zamówienie hale stalowe to konstrukcje kratownicowe, przede wszystkim z prefabrykowanych kątowników, teowników, dwuteowników. Główne elementy konstrukcji stalowych mogą być również wykonywane ze spawanych elementów blachownicowych. Wyróżniać możemy różne elementy rozwiązań konstrukcyjnych, na przykład ze względu na sposób zamocowania słupów w fundamentach (zamocowanie utwierdzone lub przegubowe), ze względu na rodzaj konstrukcji dachu (dach płatwiowy lub bezpłatwiowy; płaski, skośny, jednospadowy, dwuspadowy, łukowy itd.). Hale stalowe dzielić możemy też na jednonawowe i dwunawowe; obiekty z różnego rodzaju obudowami jak np. obudowa ścian z płyt warstwowych z wypełnieniem materiałem termoizolacyjnym, obudowa typu blacha trapezowa – wełna mineralna – blacha trapezowa, czy wyłącznie blacha trapezowa w przypadku obiektów nieizolowanych. Nowoczesne hale stalowe projektowane są indywidualnie zgodnie z potrzebami klienta, układy i poszczególne elementy są więc tematem tak szerokim, jak szeroki jest temat zastosowania hal i materiałów na rynku, które są wykorzystywane do wznoszenia obiektów tego typu.

śr. ocena 0 / głosów 0