Typy zamków drzwiowych

Bezpieczeństwa każdego domu, a przede wszystkim domowników, powinny chronić solidne drzwi wejściowe. Nie mogłyby one jednak spełniać swojego zadania bez zamka. To właśnie dzięki niemu możemy każdego dnia być spokojni, kiedy udajemy się do pracy i szkoły, zostawiając swoje domostwa bez nadzoru. Dowiedz się, czym dokładnie jest zamek drzwiowy i w jaki sposób działają jego różne rodzaje.

Czym jest zamek drzwiowy?

Najbardziej ogólna definicja opisuje zamek jako wbudowany w drzwi mechanizm, który zabezpiecza dostęp do konkretnego pomieszczenia i najczęściej otwierany jest kluczem. Ponieważ zamki drzwiowe w istotny sposób służą bezpieczeństwu, ich budowa oraz sposób wykonania musi spełniać surowe normy jakościowe.

Obecnie obowiązująca norma europejska definiuje zamek jako urządzenie, które utwierdza i zabezpiecza ruchomy element w otworze w położeniu zamkniętym i jest uruchamiane np. kluczem. Chociaż dokument nie wymienia wprost poszczególnych typów zamków, na podstawie jego lektury można wyróżnić zamki wpuszczane, które w całości osadzane są wewnątrz skrzydła drzwi oraz wierzchnie, które montuje się na jego płaszczyźnie.

W tekście normy dochodzi do pewnej nieścisłości, bo chociaż znajdziemy w niej pojęcie zamka wielopunktowego, nie obejmuje ona tego typu zabezpieczeń.

Rodzaje zamków drzwiowych

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, zamek wpuszczany montuje się wewnątrz skrzydła drzwiowego. Tego typu mechanizm posiada zatrzask, który najczęściej obsługiwany jest zasuwą uruchamianą kluczem – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu metalowego Karolewscy.pl.

Również wśród zamków wpuszczanych wyróżniamy różne podtypy, w tym:

  • zamek wpuszczany bez otworu, uruchamiany półobrotem klamki;
  • zamek wpuszczany z zasuwą uruchamianą kluczem prostym;
  • zamek wpuszczany z blokadą (nie jest stosowany w drzwiach zewnętrznych);
  • wkładkę cylindryczną z kluczem płaskim;
  • zamek wielopunktowy.

Ten ostatni typ mechanizmu najczęściej wykorzystywany jest w zamkach antywłamaniowych. Dzięki możliwości zamknięcia drzwi kilkoma ryglami – bo tak właśnie działa zamek wielopunktowy – drzwi zyskują dodatkowe zabezpieczenie przed wyważeniem lub podważeniem.

Choć bardzo dyskretne zamki wpuszczane dają najlepszy efekt estetyczny, zdarzają się sytuacje, w których montaż tego typu zamknięcia nie jest możliwy. Najczęściej dzieje się tak z powodu zbyt cienkiego skrzydła drzwi. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się zamek wierzchni, z czego najpopularniejsze są te o konstrukcji bębenkowej. Wśród zamków bębenkowych wyróżniamy zapadkowe, zasuwkowe oraz zapadkowo-zasuwkowe.

Obecnie na rynku dostępna jest cała gama zamków do drzwi zewnętrznych, jednak wybierając odpowiedni, warto sięgnąć po model jednego ze sprawdzonych producentów okuć. Największym uznaniem wśród użytkowników cieszą się zamki ESCO, CISA, KFV, Euro-Elzet, SOBINCO i NEMEF.

śr. ocena 5 / głosów 5