wózek dziecięcy

Tłoczenie w metalu w zastosowaniu elementów do produkcji wózków dziecięcych

W ofercie wózków dziecięcych można znaleźć szeroki wybór modeli, które różnią się między sobą konstrukcją, sposobem wykonania oraz wyglądem. Niektóre z nich można określić jako zaawansowane technologicznie pojazdy, gdyż wzbogacone są o elementy, które wpływają na komfort jazdy oraz ich funkcjonalność. Do wzmocnienia konstrukcji stosuje się zazwyczaj elementy metalowe. Jak to wpływa na wózek?

Czym jest tłoczenie metalu?

Najważniejsze elementy wózków wykonane są z metalu, gdyż muszą stabilizować całą konstrukcję i chronić ją przed uszkodzeniem. Metal jest trwałym materiałem, a jednocześnie wyróżnia się sporą plastycznością, dzięki czemu może zostać poddany obróbce. Jedną
z takich technik jest tłoczenie, polegające na obrabianiu poszczególnych elementów za pomocą ostrza tokarskiego, wzdłuż którego obraca się opracowywany element.

Tłoczenie w metalu wykorzystuje się do obrabiania części do wózka, chociaż jego zastosowanie jest znacznie szersze. – Tłoczenie to technika pozwalająca na precyzyjną obróbkę niewielkich elementów oraz dużą powtarzalność pracy – mówi specjalista z firmy MetalBernat. – Elementy konstrukcyjne wózków muszą być jednorodne i idealnie opracowane, dzięki czemu tłoczenie w tym zakresie sprawdzi się idealnie. Obróbkę taką stosuje również do produkcji części do huśtawek, łóżek czy krzeseł – dodaje. Tłoczenie jest jedną z technik wspomagających pracę produkcyjną nad wózkiem i znajduje zastosowanie przede wszystkim w niewielkich częściach konstrukcyjnych.

Tłoczone elementy wózków

Obecne wózki wyróżniają się skomplikowaną konstrukcją, która jednak ma znaczenie dla komfortu użytkowego. Dzięki temu standardowy wózek może być wykorzystywany również jako fotelik samochodowy czy nosidełko, ze względu na możliwość zmiany konstrukcji stelaża. Nie byłoby to możliwe bez tłoczonych elementów takich jak:

  • ośki,
  • sworznie,
  • obejmy,
  • sprężyny,
  • śruby,
  • blaszki,
  • nakładki,
  • nakrętki.

Wszystkie te części poddawane są tłoczeniu, co umożliwia ich precyzyjnie dopasowanie do pozostałych elementów konstrukcji. Tłoczenie pozwala opracować nawet niewielkie komponenty, nie wpływają jednocześnie na ich trwałość. Ma to duże znaczenie w przypadku wózków, gdyż osłabiona niewłaściwą obróbką część, mogłaby doprowadzić do uszkodzenia stelaża. Dodatkowo tłoczenie umożliwia kształtowanie, cięcie i łączenie, dlatego można je wykorzystać w stosunku do większości elementów metalowych wózka.

śr. ocena 5 / głosów 1