Tenisówki – uniwersalne obuwie dla każdego

Tenisówki, zamiennie zwane trampkami, to obuwie, które w swojej szafie posiada chyba każdy. Ze względu na ich lekkość i uniwersalny wygląd, pasują w zasadzie do każdej stylizacji. Ponadto, tenisówki to buty niezwykle wygodne, dlatego zakładają je wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy styl ubierania. Przedstawiamy największe zalety tenisówek.

Skąd wzięły się tenisówki?

Tenisówki to buty znane wszystkim już od wielu lat. Przez ich wiernych użytkowników cenione są przede wszystkim za wygodę, uniwersalność i różnorodność dostępnych modeli.

Choć tenisówki to obuwie o charakterze sportowym, można śmiało przełamać nimi też nieco bardziej elegancką stylizację. Od jakiegoś czasu panuje moda na zakładanie trampek do sukienek i spódnic, a nawet do casualowych marynarek – wylicza nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy STEEL.

Tenisówki powstały w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy model tych butów, All Stars marki Converse, wyprodukowano w 1908 roku z myślą o koszykarzach. W latach 40. i 50. ubiegłego wieku w trampkach trenowali żołnierze armii amerykańskiej. Z czasem okazało się, że ten rodzaj obuwia może śmiało służyć do codziennego użytku.

Trampki szybko zyskały popularność i rozpowszechniły się na całym świecie. Prawdziwy szał na ten rodzaj obuwia zapanował w latach 50. i 60. XX wieku, gdy zaczęły być znakiem rozpoznawczym ówczesnych gwiazd rocka. Obecnie tenisówki należą do najbardziej lubianych butów zarówno wśród młodzieży, jak i wśród ludzi dorosłych.

Charakterystyka tenisówek – po czym można je poznać?

Tenisówki, choć z zasady są do siebie podobne, to jednak mogą różnić się od siebie nie tylko kolorami, ale i budową. Ten typ obuwia dzieli się na niskie i wysokie. Niskie trampki sięgają poniżej kostki, wykonane są z materiału i osadzone są na gumowej podeszwie. Wysokie trampki wykonane są w sposób bardzo podobny, jednak od niskich odróżnia je wysoka cholewka sięgająca powyżej kostki. Tenisówki mogą różnić się także sposobem wykończenia wierzchniego. Wybierać można między trampkami z wykończeniem gumowym lub z materiału.

Współczesne tenisówki nie są traktowane jako buty do uprawiania sportu, ponieważ nie zapewniają wystarczającej amortyzacji. Niezbyt dobrze stabilizują też kostki, przez co uprawianie w nich sportu może być ryzykowne i powodować różnego rodzaju kontuzje. Trampki są raczej wygodnymi butami codziennymi przeznaczonymi do noszenia na niezobowiązujące okazje. Prawdziwi fanatycy tenisówek, a jest ich całkiem sporo, twierdzą, że nie są one tylko butami, a reprezentują specyficzny styl życia. Jedno jest pewne – trampki można śmiało nazwać butami nieśmiertelnymi, które nigdy nie wyjdą z mody. Dlatego warto posiadać chociaż jedną parę tego rodzaju obuwia i nosić zawsze wtedy, kiedy będzie się miało ochotę na odrobinę luzu.

śr. ocena 5 / głosów 5