Szlifowanie i polerowanie posadzek kamiennych

Kamienna posadzka jest niewątpliwie wyznacznikiem luksusu i elegancji. Posadzki z kamienia naturalnego spotykamy w nielicznych domach prywatnych, znacznie częściej zdobią wnętrza ekskluzywnych obiektów wypoczynkowych, a także galerii sztuki, muzeów i świątyń. Niestety, intensywna eksploatacja, na którą narażone są przede wszystkim posadzki budynków o ogólnym dostępie, nieuchronnie prowadzi do ścierania się powierzchni kamienia.

Czy starą posadzkę z kamienia można uratować?

Nowa posadzka kamienna zachwyca ciekawymi wzorami, charakterystycznymi dla danego gatunku kamienia, niepowtarzalną kolorystyką i połyskiem, jakiego nie  da żaden inny materiał. Najpiękniejsze podłogi to chyba te wykończone w marmurze, który dostępny jest w niezmiernie szerokiej palecie barw i struktur. Jednocześnie jest to kamień mniej odporny niż np. granit, toteż nieco szybciej można zauważyć na nim oznaki zużycia – opowiada ekspert z poznańskiej firmy ABRA-MARMI.

W przypadku posadzek marmurowych kłopotem może być nasiąkliwość materiału, jednak nawet powierzchnie granitowe z czasem ulegają zarysowaniom i matowieją. Na szczęście, zniszczonej posadzki nie trzeba wymieniać. Kamienne powierzchnie można poddać renowacji, przy czym zabiegi te są bardzo skuteczne i – w porównaniu z wymianą uszkodzonych elementów – niedrogie.

Renowacja kamiennej posadzki

Do najważniejszych czynności podczas renowacji kamiennej posadzki zaliczamy szlifowanie i polerowanie, które zawsze powinny być poprzedzone dokładnymi oględzinami i przygotowaniem powierzchni do użycia narzędzi czyszczących oraz ściernych.

Szlifowanie posadzki służy wyrównaniu jej powierzchni, przez usunięcie wszelkich uszkodzeń, takich jak rysy, dziurki i pęknięcia. W procesie szlifowania wykorzystuje się profesjonalne narzędzia kamieniarskie, a elementem oddziałującym bezpośrednio na posadzkę są ścierne pady i tarcze diamentowe. Podczas szlifowania usuwana jest cienka warstwa kamienia, zatem na tym etapie powstaje ostateczna płaszczyzna posadzki.

W kolejnej fazie renowacji odbywa się polerowanie marmurowej bądź granitowej posadzki. Użycie diamentowych tarcz polerskich, tym razem o drobnej gradacji i miększych ziarnach, pozwala wygładzić posadzkę aż do uzyskania efektu lustrzanego połysku. Polerowanie kamiennej podłogi daje zresztą nie tylko doskonałe efekty wizualne, ale ułatwia dalszą pielęgnację, zapobiegając nadmiernemu nasiąkaniu kamienia.

Profesjonalna renowacja marmuru i granitu sprawia, że nawet bardzo zniszczona posadzka znów wygląda jak nowa. Należy jednak pamiętać, że utrzymanie tego efektu wymaga dalszej pielęgnacji. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po impregnaty do kamienia, które zabezpieczą podłogę przed ścieraniem i wnikaniem brudu,  dzięki czemu znacznie oddalą w czasie moment, w którym konieczne będzie powtórzenie szlifowania oraz polerowania.

śr. ocena 5 / głosów 5