Systemy zawieszeń do obrazów. Jak to działa?

Aranżacje nowoczesnych wnętrz zmieniają się dynamicznie, tak jak upodobania i fascynacje ich użytkowników. Tradycyjne sposoby wieszania obrazów czy grafik w antyramach nie zdają egzaminu, ponieważ stosowanie ich nieuchronnie prowadzi do uszkodzenia powierzchni ściany. Wbijając gwóźdź, czy wiercąc otwór na hak do zawieszenia dekoracji, siłą rzeczy określamy, gdzie już zawsze będzie musiał wisieć obraz.

Jeśli bierzesz pod uwagę możliwość zmiany dekoracji ścian w przyszłości i nie chcesz uzależniać przyszłych aranżacji od raz ustalonego rozkładu gwoździ albo haków, z pewnością zainteresują cię systemy zawieszeń do obrazów. Jak działają i jakie dają możliwości?

Czym są systemy zawieszeń do obrazów?

Większość stosowanych dotychczas sposobów mocowania dekoracji do ścian powoduje uszkodzenia, a przynajmniej trwałe zabrudzenia tynku. Chociaż samoprzylepne taśmy czy kleje montażowe zdają się nieco mniej inwazyjne od gwoździ, kołków i wkrętów, również one po zdjęciu ozdoby zostawiają ślad na ścianie, co wymusza wieszanie nowego obrazu dokładnie w tym samym miejscu. Co ważne, takie mocowania nie zawsze są wystarczająco solidne.

Inspiracją do opracowania systemowego rozwiązania zawieszeń do obrazów był problem wielu galerii sztuki, gdzie częste zmiany ekspozycji nastręczały licznych trudności natury praktycznej. Prace plastyczne w różnych formatach wymagają przecież różnej przestrzeni, a raz ustalone odstępy między obrazami utrudniały przygotowanie kolejnych wystaw.

System zawieszeń obrazów umożliwia dowolną modyfikację odstępów między poszczególnymi pracami i swobodną zmianę ich miejsc, bez konieczności łatania dziur po gwoździach, czy zasłaniania ich nowymi dziełami. Ponieważ rozwiązania tego typu świetnie sprawdziły się w przestrzeniach profesjonalnych, a ich produkcja okazała się prosta i niedroga, obecnie dostępne są również dla użytkowników prywatnych.

Działanie systemów zawieszeń do obrazów

Zasadzie działania systemów zawieszeń obrazów przyjrzymy się na przykładzie produktów Newly, opracowanych przez firmę Sayart. W katalogu ofertowym przedsiębiorstwa znajdziemy kilka rozwiązań, różniących się między sobą możliwościami udźwigu, ale połączonych dwiema najważniejszymi cechami: wysoką funkcjonalnością i estetyką.

Głównym elementem konstrukcyjnym systemów zawieszeń obrazów jest długa szyna aluminiowa, którą montuje się do ściany bądź sufitu (w zależności od wybranego modelu). W przypadku montażu do ściany profil można zamontować przy samym suficie lub nieco niżej. Ponieważ elementy montażowe ukryte są pod estetyczną nakładką, którą można pomalować na dowolny kolor, szyna świetnie wtapia się w wystrój pomieszczenia.

We wnętrzu szyny znajdują się specjalne zaczepy, do których mocowane są linki, na których można zawiesić obraz. Jak wspomnieliśmy wcześniej, profile dostępne są w różnych wersjach, w związku z czym zawsze można znaleźć system odpowiedni do rozmaitych potrzeb. Planując wieszanie wielu prac o dużych rozmiarach, warto sięgnąć po system, który utrzyma obciążenie do 30 kg/m, natomiast jeśli chcemy dekorować ściany lekkimi miniaturami, wystarczy profil o mniejszym udźwigu.

Systemy zawieszeń Newly są chętnie wybierane zarówno przez profesjonalne galerie i muzea, jak i małe, klimatyczne kawiarnie, właścicieli prywatnych mieszkań, a nawet osoby odpowiedzialne za wystrój przestrzeni użyteczności publicznej, jak kina, butiki i poczekalnie gabinetów lekarskich. Jeśli szukasz eleganckiego, a jednocześnie wygodnego i niezawodnego sposobu na zawieszenie ram na ścianach, koniecznie sprawdź to rozwiązanie.

śr. ocena 5 / głosów 6