Stacjonarny czy internetowy – jaki kantor wybrać?

Wybierając się w podróż zagraniczną – niezależnie od tego, czy jedziemy na wakacje, czy w celach służbowych – warto zaopatrzyć się w pieniądze obcego kraju. Możemy to zrobić udając się do osobiście do kantoru lub korzystają z jednego z serwisów do wymiany walut. Jakie są wady i zalety tych rozwiązań, które z nich jest wygodniejsze lub bardziej opłacalne, które z nich lepiej wybrać?

Kantory stacjonarne

Istotnym atutem kantorów stacjonarnych jest fakt, że walutę możemy w nich otrzymać od ręki – wystarczy, że przyniesiemy ze sobą gotówkę w kwocie, którą chcemy wymienić i po chwili już wychodzimy z zagranicznymi pieniędzmi. Bez żadnych dodatkowych formalności, zobowiązań czy konieczności posiadania konta walutowego w banku. Z tego powodu z kantorów stacjonarnych korzystają najczęściej osoby, które lada chwila wyruszają za granicę lub już są w podróży i nie mają czasu, by korzystać z innych form wymiany walut. Oczywiście do kantoru możemy przyjść z dowolną kwotą – jeśli będzie dostatecznie duża możemy negocjować kurs, by sprzedać nasze pieniądze po jak najlepszej cenie. Warto jednak wcześniej skontaktować się z kantorem, żeby ustalić, czy wymiana będzie możliwa. Niektóre kantory, takie jak kantor Alex działający w Warszawie od 1999 roku oferuje swoim klientom możliwość sprzedania bilonu oraz pieniędzy, które zostały wycofane z obiegu. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy po powrocie z zagranicy zachowali w portfelu monety, których nie mogą już wydać. Poważnym minusem kantorów stacjonarnych jest z drugiej strony fakt, że musimy odwiedzić je osobiście – zanim się do nich pofatygujemy warto na stronie internetowej sprawdzić aktualny kurs interesujących nas walut i powołać się na podane tam ceny.

Kantory internetowe

To rozwiązanie adresowane jest przede wszystkim dla osób, które potrzebują wymieniać gotówkę w dużych ilościach – a więc między innymi dla przedsiębiorców działających na obcych rynkach bądź inwestorów. Dlaczego głównie dla nich? Ponieważ cechą charakterystyczną kantorów internetowych są bardzo atrakcyjne kursy walut. Co prawda różnica między kursami w takich serwisach a kantorach stacjonarnych może wydawać się niewielka, jednak przy wymianach dużych kwot staje się bardzo znacząca. Ponadto żeby skorzystać z kantoru internetowego nie musimy wychodzić z domu, nie jesteśmy ograniczeni naszym miejscem pobytu i czasem – wystarczy, że posiadamy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu i przeglądarką. Jakie są zatem minusy takiego rozwiązania? Przede wszystkim musimy się w nim zarejestrować. Ponadto musimy posiadać w banku konto obsługujące walutę, którą kupujemy, ponieważ to na nie zostaną przesłane pieniądze. Dlatego dla osób potrzebujących jednorazowej wymiany rozwiązanie wiązać się będzie z dużą ilością formalności. Drugim minusem jest fakt, że pieniądze otrzymamy dopiero po zaksięgowaniu wpłaty, co w niektórych przypadkach może trwać od jednego do nawet kilku dni.

śr. ocena 0 / głosów 0