Stacje kalibracyjne do przeprowadzania testów mierników gazowych – charakterystyka

Mierniki gazów są wykorzystywane podczas corocznych przeglądów instalacji gazowych w naszych domach, ale też np. na placach budowy. Czy zawsze możemy wierzyć miernikom gazów? Czy one się nie psują? Oczywiście, mierniki też miewają awarie. Aby jednak zminimalizować ich ryzyko, przeprowadza się kalibracje. Służą temu zaawansowane technologicznie stacje kalibracyjne.

Testy mierników gazowych – po co?

Instalacje gazowe w każdym domu powinny przechodzić regularne przeglądy, podczas których poszukuje się np. nieszczelności i innych usterek zagrażających naszemu życiu i zdrowiu. Niedopilnowanie instalacji gazowej może grozić nawet eksplozją!

Podczas przeglądu instalacji gazownik używa różnych urządzeń. Należą do nich m.in. mierniki gazu. Wskazują one bardzo precyzyjnie stężenie różnych gazów – nie tylko wybuchowych, ale też toksycznych oraz neutralnych. Pozwalają określić skład powietrza w danym miejscu i związane z tym zagrożenia.

Skąd jednak możemy wiedzieć, że miernik pokazuje prawdziwe dane? Przecież awarie urządzeń to rzecz normalna i częsta! Aby nie było mowy o pomyłce, każdy czujnik podlega kalibracji. Służą temu stacje kalibracyjne, np. takie jak w ofercie A & K Serwis.

Charakterystyka stacji kalibracyjnej do mierników gazowych

Stacje kalibracyjne pozwalają testować, a w razie potrzeby kalibrować mierniki gazów. Jedną z takich stacji jest model DSX. Jest to jednostanowiskowa stacja kalibracyjna, która działa w pełni samodzielnie. Do pracy nie wymaga ona podłączenia do komputera lub sieci. Służy do przeprowadzania kalibracji i testów funkcjonalnych mierników gazu MX4 Ventis, Ventis PRO, MX6 iBrid, Tango TX1 oraz GasBadge Pro. Jest łatwa w obsłudze oraz intuicyjna. Automatycznie zapisuje informacje i przechowuje je w pamięci dostępnej dzięki złączu USB. Możliwe jest automatyczne drukowanie danych – łączy się bezprzewodowo z drukarkami wyposażonymi w taką funkcję. Sama wykrywa gazy kalibracyjne i sprawdza ich datę przydatności dla pełnej wiarygodności pomiarów. Dzięki temu zaawansowanemu urządzeniu można mieć pewność, że każdy miernik działa dokładnie tak, jak powinien.

śr. ocena 5 / głosów 3