Śrutowanie elementów i konstrukcji stalowych. Co warto wiedzieć?

Śrutowanie to jeden ze sposobów obróbki stali. Procesowi temu powinny podlegać niemalże wszystkie elementy wykonane z tego tworzywa. Czy jest ono konieczne? Zabieg ten sprawia, że metal jest wyczyszczony, wypolerowany oraz gładki. Zadanie to musi być powierzone jedynie wykwalifikowanym specjalistom, którzy wykorzystają do tego celu profesjonalne sprzęty. Co jeszcze trzeba wiedzieć o śrutowaniu elementów z metalu?

Śrutowanie stali – co to takiego?

Śrutowanie elementów stalowych to nic innego jak bardzo dokładne oczyszczanie ich powierzchni. Śrutowanie zapewnia, że znikają z nich zabrudzenia takie jak resztki lakieru, ale także rdza oraz zgorzeliny. Przeprowadzenie tego procesu przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości stali. Dodatkowo, jeżeli metalowa konstrukcja zostanie pomalowana proszkowo po wcześniejszym zabiegu śrutowania, osiągnięty efekt będzie długotrwały.

Dzieje się tak, gdyż malowanie proszkowe wykonuje się bezpośrednio po śrutowaniu. Ma to na celu całkowite wyeliminowanie możliwości pojawienia się rdzy na powierzchni stali, która oprócz tego jest w dalszym ciągu chropowata. Wpływa to na je przyczepność – powłoka farby na długo pozostanie nienaruszona.

Aby metal był dokładnie oczyszczony, a jednocześnie zabezpieczony, należy oddać go w ręce fachowców, na przykład z firmy Severt Polska. Odpowiednie warunki do przeprowadzania zabiegu śrutowania i dedykowane temu sprzęty zapewniają, że elementy ze stali będą w doskonałym stanie.

Jak wygląda zabieg śrutowania stali?

Oczyszczanie stali może wydawać się prostym procesem. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom jest to zadanie skomplikowane, a wykonywanie śrutowania w amatorskich warunkach jest szalenie niebezpieczne.

Inną nazwą śrutowania jest piaskowanie. Określenie to jest związane z jednym z elementów ścierających, który może być wykorzystywany do tego procesu – piaskiem. Jednak oprócz niego bardzo często wykonuje się je przy pomocy rozdrobnionego szkła, zmielonych skorup orzechów, roślin, a także metalu. To, jaki materiał ścierny zostanie użyty, zależy od pożądanego efektu końcowego.

Wyróżnia się dwa rodzaje śrutownia – na sucho i na mokro. Drugi z nich jest znacznie bezpieczniejszy, gdyż nie generuje dużej ilości pyłów. Natomiast suche śrutowanie stali wymaga ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Do śrutowania elementów i konstrukcji stalowych wykorzystuje się specjalną komorę. Mimo tego, aby zacząć ten zabieg, metal musi być odpowiednio przygotowany – najpierw należy go odtłuścić oraz usunąć odpryski spawalnicze.

śr. ocena 5 / głosów 5