nawoz-pole

Środki do poprawy wydajności przemysłu rolniczego

Wzrost roślin uprawnych uzależniony jest nie tylko od ich jakości gatunkowej oraz warunków atmosferycznych, ale również – a w wielu przypadkach przede wszystkim – od stosowanych środków do poprawy wydajności plonów. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór produktów. Oto krótka charakterystyka kilku z nich.

Nawóz mineralny NPK(S) Plantavita 6-18-34 + 2S

To nawóz wieloskładnikowy przedsiewny o uniwersalnym zastosowaniu – może być wykorzystywany do nawożenia wszystkich rodzajów roślin uprawnych oraz na wszystkich rodzajach gleb. Stosuje się go również do nawożenia pogłównego. W jego skład wchodzą:

  • Azot (N) – stanowi 6% składników pokarmowych
  • Pięciotlenek fosforu (P2O5) – 18% składników pokarmowych
  • Tlenek potasu (K2O) – 34% składników pokarmowych
  • Siarka (S) – około 2%

Całkowita zawartość składników pokarmowych stanowi około 58% masy całkowitej nawozu.

Nawóz mineralny NPK (S) Plantavita 8-19-29 + 3S

Podobnie jak produkt opisany wyżej, również i ten nawóz posiada uniwersalne zastosowanie. Rekomendowany jest przede wszystkim do upraw buraków cukrowych, rzepaku i zboża. Może być również stosowany na użytkach zielonych. W jego skład wchodzą:

  • Azot – 8% składników pokarmowych
  • Pięciotlenek fosforu – 19% składników pokarmowych
  • Tlenek potasu – 29% składników pokarmowych
  • Siarka – około 3%

Całkowita zawartość składników pokarmowych wynosi około 56% masy całkowitej nawozu.

Nawóz mineralny NPK (S) Plantavita 7-20-30 + 2,5S

Nawóz wieloskładnikowy, składający się, podobnie jak produkty opisany wyżej z azotu pięciotlenku fosforu oraz potasu, wzbogaconych od dodatek wapnia, magnezów oraz mikroelementów. Przeznaczeniem nawozu jest stosowanie na glebach ubogich w przyswajalny potas. Można go wykorzystać do nawożenia roślin polowych oraz zielonych, szczególnie zbóż ozimych oraz rzepaku. Całkowita zawartość składników pokarmowych wynosi 57%.

Sól potasowa 60% K2O

Sól potasowa, w nomenklaturze chemicznej nazywana również chlorkiem potasu to środek używany do nawożenie przedsiewnego i podtrzymującego. Można ją wykorzystywać do nawożenia wszystkich roślin uprawnych z wyłączeniem niektórych warzyw, roślin jagodowych, tytoniu oraz chmieli.

W przypadku niektórych roślin, np. zbóż i rzepaków ozimych może być również stosowana jako nawóz pogłówny – radzi przedstawiciel firmy Krex.

Mocznik 46% N

Jest to nawóz przeznaczony do dokarmiania pozakorzeniowego, sprzedawany w formie granulek o wielkości kilku mm. Nawóz zawiera aż 46% azotu amidowego, dobrze przyswajanego przez rośliny. Może być stosowany na wszystkich rodzajach gleb, z wyjątkiem gruntów wapniowych oraz bardzo kwaśnych, pod wszystkie rośliny, zarówno przy nawożeniu przedsiewnym i pogłównym. Doskonale rozpuszcza się w wodzie.

śr. ocena 5 / głosów 4