taśmy przenośnikowe

Sposoby łączenia taśm przenośnikowych

Czy można sobie wyobrazić przemysł bez taśm przenośnikowych? To właśnie one najskuteczniej transportują materiały sypkie, węgiel, kruszywa, owoce, warzywa, pieczywo… ponadto są chętnie stosowane w branży recyklingowej i specjalistycznych maszynach, w tym frezarkach i liniach produkcji. Jako że ich przeznaczenie bywa bardzo wszechstronne, ważne jest, by wybrać taśmę z odpowiednim łączeniem. Jakie najczęściej występują?

Łączenia taśm przenośnikowych – jakie są powszechnie stosowane?

Taśmy przenośnikowe odnajdują zastosowanie głównie w przemyśle, sklepach i logistyce. Różnią się między sobą budową, strukturą i długością. Dlatego właśnie powstały odmienne łączenia taśm, a każde z nich lepiej nadaje się w danej branży między innymi ze względu na wytrzymałość zmęczeniową i doraźną. Jakie więc można wyróżnić?

  • Wulkanizowane

Zazwyczaj są stosowane w przenośnikach wyposażonych w skrobaki czyszczące. Cechuje je największa gładkość i żywotność, ponadto minimalizują ryzyko szybkiego zużywania się elementów czyszczących. Wykonane z materiałów wulkanizacyjnych, ze względów logistycznych odnajdują zastosowanie przede wszystkim w taśmach, które mają poniżej 1600 milimetrów z uwagi na gabaryty pras wulkanizacyjnych. Takie łączenia taśm przenośnikowych są też robione z polimerowego kleju, który bardzo solidnie przylega do części. Następnie są one zaciskane specjalnym sprzętem w wysokich temperaturach – na przykład prasami wulkanizacyjnymi olejowymi, stacjonarnymi lub grzanymi elektrycznie.

  • Mechaniczne

Te łączenia występują w rozmaitej postaci – zarówno bardzo prostej, jak i zaawansowanej, która jest alternatywą wulkanizacji. Zazwyczaj wymagają użycia listwy montażowej, ale są też dostępne w wygodniejszym i nowocześniejszym wydaniu Super-Screw, zdecydowanie prostszym w umiejscowieniu. Jako nieliczne mogą być stosowane w przenośnikach ze skrobakami czyszczącymi.

  • Metoda na zimno

Najczęściej jest wykorzystywana w łączeniu taśm przenośnikowych, w których szerokość jest większa niż 1600 milimetrów. 

– Takie połączenia znakomicie sprawdzają się również w trudnych przestrzeniach, a zastosowanie kleju dwuskładnikowego wymaga znacznie mniej ciężkiego sprzętu. Połączenie metodą na zimno także charakteryzuje się dużą trwałością, wytrzymałością i gładkością – mówi specjalista z firmy Centrum Taśm i Pasów Szczepan Jurek.

Która metoda łączenia taśm przenośnikowych jest najlepsza?

Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda metoda łączenia taśm przenośnikowych sprawdza się w innym przypadku. Na wybór łączenia mają głównie wpływ warunki pracy, typ taśmy, parametry przenośnika i potrzeby użytkownika.

Łączenia wulkanizacyjne zapewniają solidne zabezpieczenia przy dużych obciążeniach, mechaniczne mogą być rozłączane, a klejone na zimno umożliwiają łączenie taśm, nawet bardzo szerokich, bez specjalistycznych pras wulkanizacyjnych. Warto zasięgnąć porady fachowca, które sprawdzą się w Twoim przypadku.śr. ocena 0 / głosów 0