barwienie tkanin i dzianin

Sposoby barwienia tkanin i dzianin

Usługi barwienia tkanin i dzianin umożliwiają poprawę wyglądu odzieży lub podarowanie jej zupełnie nowego życia. Dzięki nowoczesnym technologiom druku możemy zmieniać i ulepszać kolory na różnego rodzaju tkaninach. Ponieważ każdy materiał ma inne właściwości i w różny sposób przyjmuje kolor, specjalistyczne firmy stosują skuteczne metody w zależności od ich rodzaju. Jakie są sposoby barwienia tkanin i dzianin?

Barwienie pigmentowe

Barwienie pigmentowe to coraz popularniejszy sposób barwienia tkanin w przemyśle tekstylnym. Wykorzystuje ono druk cyfrowy. Za pomocą barwienia pigmentowego można barwić całe tkaniny, a także drukować na nich wzory, dzięki czemu jest to coraz powszechniejsza metoda. Możemy więc zabarwić danym kolorem całą tkaninę lub wydrukować wysokiej jakości nadruk, na przykład na koszulkach. Barwienie pigmentowe może być stosowane na różnego rodzaju tkaninach, najczęściej taki druk stosuje się jednak na tkaninach bawełnianych. Barwienia pigmentowego ze względu na właściwości materiału, nie stosuje się na tkaninach wodoodpornych czy ekoskórze. Z barwienia pigmentowego mogą korzystać zarówno duże firmy odzieżowe, małe firmy, jak również osoby prywatne. W łatwy sposób można nanieść wymarzony nadruk czy zdjęcie na daną tkaninę.

Barwienie reaktywne

Barwienie reaktywne to kolejna metoda druku cyfrowego, którą można wykorzystać na szerszej gamie materiałów – na włóknach celulozowych, wełnie, a nawet na jedwabiu. Barwniki reaktywne trwale wiążą się chemicznie z barwionym włóknem. Jest to metoda, dzięki której nawet częste pranie przez długi czas nie jest w stanie zniszczyć nadruku na ubraniach. Taka metoda jest bardzo prosta, stosowana szeroko w przemyśle tekstylnym, ale możliwa jest również do wykonania z warunkach domowych. Usługi barwienia reaktywnego wykonują również firmy specjalizujące się w barwieniu i bieleniu tkanin, takie jak np. firma Bilo. Dzisiejsze barwniki reaktywne dzięki ciągłemu udoskonalaniu technologicznemu nie szkodzą środowisku.

Barwienie bezpośrednie

Ostatnią metodą barwienia tkanin i dzianin jest barwienie bezpośrednie. Stosowane do tego barwienia barwniki stosuje się do włókien, tkanin i dzianin w różnym stadium przerabiania materiału. Stosuje się je głównie we wzornictwie ścieralnych tkanin. Barwienie bezpośrednie nadaje się także do barwienia różnego rodzaju skór: welurowych, licowych, cielęcych i bydlęcych, jak również w przemyśle papierniczym. Barwniki bezpośrednie są rozpuszczalne w wodzie, charakteryzują się doskonałą trwałością wybarwienia. Dzięki zastosowaniu utrwalania, uzyskuje się dodatkową trwałość koloru. Jeśli przy zakupie danej sztuki odzieży okazuje się, że kolor bardzo odbiega od oczekiwanego lub chcemy po prostu odświeżyć nasycenie koloru, barwienie bezpośrednie dzięki specjalistycznym firmom jest doskonałym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że barwieniu bezpośredniemu nie można poddać tkanin sztucznych, ponieważ nie łapią one barwników.

śr. ocena 0 / głosów 0