W jaki sposób wybrać cylindry hydrauliczne

Cylindry hydrauliczne to komponenty hydrauliki siłowej, które stosowane są w rozmaitych gałęziach przemysłowych – począwszy od motoryzacji, poprzez przemysł maszynowy, aż po nowoczesne technologie. Wyjaśniamy, jak wybrać wysokiej jakości cylinder hydrauliczny.

Dostosuj udźwig cylindra do swoich potrzeba

Cylindry hydrauliczne mogą mieć bardzo duży udźwig, który wynosi przeważnie od 4 aż do 1100 ton. Taka niewyobrażalna siła jest możliwa przede wszystkim dzięki przenoszeniu energii przez zastosowanie płynów (zamiana energii cieczy w energie mechaniczną). Zanim wybierzesz odpowiedni siłownik, względem potrzeb Twojej firmy, zdecyduj jakie ciężary ma podnosić. Pamiętaj, że cylindry mogą nie tylko unosić ładunek, ale także przepychać go lub ciągnąć.

Wybierz odpowiedni rodzaj cylindra

Istnieją różne rodzaje cylindrów – z powrotem sprężynowym, siłowniki hydrauliczne kompaktowe, cylindry aluminiowe, albo jednostronnego lub dwustronnego działania (oraz inne). Dlatego, jeśli nie posiadasz wiedzy w zakresie siłowników hydraulicznych, najlepiej zrobisz radząc się fachowców albo producentów siłowników, co da ci pewność, że otrzymasz rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Parametry cylindra

Istotnymi dla działania cylindra parametrami są przede wszystkim ciśnienie pracy, temperatura pracy, prędkość i ciecz robocza. To one wpływają na specyfikę pracy cylindra, a w rezultacie na uzyskaną siłę przy określonym ciśnieniu pracy. Jako ciecze do cylindrów wykorzystuje się przede wszystkim oleje mineralne, ciecze HFC oraz estry fosforowe.

Wykonanie cylindra

Cylinder, tłoczysko, uszczelnienia i inne elementy cylindra powinny być wykonane z trwałych, certyfikowanych materiałów. Szukając dobrego producenta zwróć uwagę, czy wystawia swoim cylindrom świadectwo jakości i udziela na nie gwarancji. Pamiętaj, że często cylindry pracują w naprawdę ciężkich warunkach, dlatego powinny być to produkty wysokiej jakości, które będą odporne na usterki i uszkodzenia mechaniczne.

Dodatkowe funkcje

Producenci oferują rozmaite dodatkowe funkcje cylindrów. Przykładem mogą być cylindry hydrauliczne z pomiarem drogi, które umożliwiają uzyskanie informacji o aktualnym położeniu tłoka. Innym usprawnieniem są cylindry z czujnikami indukcyjnymi.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z Zakładu Hydrauliki Siłowej: Cylindry z czujnikami indukcyjnymi pozwalają uzyskać informacje o końcowych położeniach tłoka. Wykrywają one obecność tłoka, gdy osiąga krańcowe położenie, i przełączają swoje styki powodując pojawienie się napięcia.

Wybierając odpowiedni rodzaj cylindra hydraulicznego pamiętaj, że powinien on bazować na sprawdzonych, skutecznych rozwiązaniach i zostać wykonany z należytą starannością. Są to bowiem mechanizmy, które pracują na dużych obciążeniach, dlatego ich konstrukcja musi być trwała i solidna. W tym przypadku zdecydowanie lepiej przedłożyć jakość nad cenę, w innym przypadku narażamy się na ciągłe awarię maszyn, w których cylindry będą wykonywać swoją pracę.

śr. ocena 5 / głosów 4