W jaki sposób sortować opakowania kartonowe

Opakowania kartonowe, w tym przede wszystkim te po żywności płynnej, należy sortować w odpowiedni sposób. Zasady regulowane są przez rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy. Sprawdźcie jak należy sortować tego rodzaju zużyte opakowania kartonowe.

Zgodnie z prawem

Segregacja śmieci jest ważnym elementem ekologicznego życia. Do produktów, których właściwe sortowanie ma znaczenie należą opakowania kartonowe. Jak mówi rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 25 października 2005 toku, opakowania te wrzucać należy do pojemników na tworzywa sztuczne i metale lub do pojemników na papier (wszystko zależy od firm wywozowych – informacje na ten temat znaleźć można na pojemnikach).  Przed ich wyrzuceniem trzeba również wykonać pewne kroki.

-Zanim zużyte opakowania kartonowe wylądują w koszu, należy wypłukać papier, znieść go oraz pozbawić plastikowej nakrętki, którą wrzucamy do pojemnika na plastik – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę WOK, producenta opakowań kartonowych.

Sortowanie opakowań po żywności płynnej

Specjalnym typem opakowań kartonowych są te, w których znajdowała się płynna żywność. Zaliczyć do nich można kartony po sokach, mleku czy przecierach. Stanowią one osobną grupę ze względu na ich budowę – stworzone są nie tylko z papieru, ale także polietylenu i aluminium.

Kartony po żywności płynnej trzeba oddzielić od pozostałych odpadów. Wyrzucić należy je do pojemników przeznaczonych na tworzywa sztuczne i metale. Jeśli dana firma wywozowa wprowadziła własne regulacje związane z sortowaniem opakowań po żywności płynnej, może stosować dodatkowe oznaczenia i umieszczać je na pojemnikach do selektywnej zbiórki odpadów.

Ekologiczne rozwiązanie

Warto wiedzieć, że kartonowe opakowania do żywności pochodzą ze Skandynawii, gdzie drzewa dostarczają celulozę wysokiej jakości. Ma to ogromne znaczenie dla jakości opakowań przystosowanych do chronienia żywności. Ich stosowanie ma pozytywny wpływ na środowisko, ze względu na stosunek masy opakowań do masy zapakowanej w nie żywności.

śr. ocena 5 / głosów 2