W jaki sposób odpowiednio zbilansować dietę psa?

Odpowiednio nakarmiony pies to zdrowe i szczęśliwe zwierzę. Ale w jaki sposób zbilansować dietę czworonoga, aby zapewnić mu wszystkie ważne dla niego składniki odżywcze oraz zadbać o jego potrzeby żywieniowe? Przede wszystkim należy karmić psiaka o stałych porach dnia, np. dwa razy dziennie – najlepiej po porannym spacerze i krótkim odpoczynku po przechadzce oraz wieczorem, a także dawać mu właściwe pokarmy. Właściwe, czyli jakie?

Jakich składników pokarmowych potrzebuje pies?

Psy przede wszystkim potrzebują w swoim żywieniu białka. To ono jest odpowiedzialne za prawidłową budowę czworonoga. Węglowodany zapewniają mu niezbędną do codziennego funkcjonowania energię, a tłuszcze – dobrą kondycję skóry i sierści, która powinna być gęsta i pełna blasku. Niezbędne są także witaminy i minerały oraz – co istotne – woda. Pies potrzebuje jej tak samo jak człowiek, inaczej procesy zachodzące w organizmie nie będą mogły zachodzić w prawidłowy sposób.

Czym karmić psa?

Jeśli chcemy odpowiednio zbilansować dietę psa, powinniśmy mu dawać pokarmy przeznaczone dla czworonogów. Nie można podkarmiać pupila przysmakami ze stołu – chociaż wydaje nam się, że jest to objaw miłości, może mieć zupełnie przeciwny skutek. Tylko produkty przeznaczone do żywienia dorosłych czworonogów faktycznie będą wspierać jego zdrowie i zapewniać mu prawidłowy rozwój. Możemy korzystać z szerokiej oferty rynku, pośród których znajdziemy karmy suche oraz karmy mokre, dla psów aktywnych, małych i dużych. Mają różnorodne wersje smakowe, zarówno o smaku kurczaka, wołowiny, jak i ryb i wielu innych. To pełnowartościowe karmy, zawierające wszystkie cenne składniki, dlatego zapobiegają chorobom, jakie mogłyby się pojawić w wyniku nieprawidłowego żywienia.

Dietetyka weterynaryjna

Niektóre psy, ze względu na schorzenia, na jakie cierpią, wymagają specjalnej dietetyki weterynaryjnej. Potrzebują jeszcze lepiej skomponowanej diety, która pozwoli im skuteczniej walczyć z dolegliwościami. Specjalne żywienie jest szczególnie ważne w takich chorobach jak cukrzyca, przewlekła niewydolność wątroby i nerek, różnego rodzaju zaburzenia pokarmowe oraz ostre i przewlekłe niedomagania związane z trzustką. Dietetyką zwierząt domowych często zajmują się przychodnie weterynaryjne, takie jak Przychodnia weterynaryjna z Wrocławia. Takie placówki najlepiej skomponują dietę dla naszego czworonoga, zapewniając mu długie i szczęśliwe życie. Warto się do nich zgłosić i skorzystać z profesjonalnych usług oraz wartościowych porad, dzięki którym pielęgnacja naszego zwierzaka będzie dużo prostsza.

śr. ocena 5 / głosów 2