W jaki sposób działają obrabiarki CNC i jakie są ich zalety?

CNC jest układem sterowania numerycznego, wyposażonego w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować. Powstał on w latach 70. i dzięki niemu możliwa jest m.in. obróbka materiałów – programy i sterowniki CNC nadzorują pracę urządzeń, takich jak: frezarki, tokarki, grawerki czy obrabiarki. Sprawdźmy, na czym polega działanie obrabiarek, które są komputerowo sterowane numerycznie oraz jakie są zalety takiego rozwiązania.

Precyzja, wydajność i bezpieczeństwo

Komputerowe sterowanie numeryczne CNC polega na zautomatyzowanej regulacji programowej, która działa w zamkniętym układzie zapętlonego sprężenia zwrotnego zachodzącego w obrębie określonego układu współrzędnych. Czujniki i układ automatycznego sterowania sprawiają, że ruchome elementy obrabiarki są każdorazowo korygowane i przywracane do wcześniej zaprogramowanego w kontrolerze, ściśle określonego położenia.

Fakt ten sprawia, że obrabiarki CNC są niezwykle precyzyjne i wydajniejsze niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Umożliwiają one ponadto zastąpienie pracy ludzi przy jednoczesnym podniesieniu wydajności oraz bezpieczeństwa, dzięki czemu wykorzystuje się je w takich miejscach, jak zakłady metalowe i ciężki przemysł produkcyjny. Obrabiarki CNC są niezwykle pomocne przy produkcji m.in. samochodów oraz elementów konstrukcyjnych stosowanych w branży budowlanej.

Jak to działa?

Obrabiarki CNC przetwarzają dane cyfrowe na ruch o określonych parametrach. Składają się z:

  • nośnika danych, urządzenia wejściowego zawierającego informacje sterujące w postaci kart, dyskietek lub taśm,
  • przetwornika danych, przetwarzającego informacje z nośnika na sygnały sterujące napędami,
  • napędów, które sterują osiami przesuwu i wrzeciona.

Programowanie CNC polega na zapisie ruchów, jakie wykonuje obrabiarka w trakcie obróbki. Mogą one być sterowane w sposób ciągły lub dyskretny. Pierwszy z nich obejmuje ruchy zarówno liniowe, jak i obrotowe, których funkcje obsługujące stanowią standard języka układu sterowania, który został zaprojektowany przez jego producenta.

Realizacja ruchów sterowanych w sposób dyskretny ma charakter pomocniczy, dzięki czemu są obsługiwane przez funkcje pomocnicze. Część z nich stanowi standard języka układu sterowania, ale większość jest implementowana przez producenta obrabiarki zależnie od fizycznych urządzeń, które są na niej zainstalowane – wyjaśnia specjalista z firmy ProFAG – Service – wrocławskiego przedsiębiorstwa, będącego wieloletnim dystrybutorem FAGOR AUTOMATION, które jest jednym ze światowych liderów w produkcji systemów pomiarowych oraz czwartym największym wytwórcą układów CNC i cyfrowych napędów do obrabiarek.

śr. ocena 5 / głosów 4